1-2-svatba - Svatební zvyky a tradice - Přenesení nevěsty přes práh

Přenesení nevěsty přes práh

Clipboard01Přenášení nevěsty přes práh je dalším slavným svatebním šlágrem na poli prastarých tradic. Ženiši přenášejí své drahé polovičky na prahu svatební síně, na prahu restaurace a především na prahu společného domova. Historické odůvodnění tohoto prastarého zvyku je dvojí: první důvod pro heroické počínání ženicha je ryze praktický, a to, aby mu novomanželka přes své dlouhé sukně nezakopla a neublížila si (kdo kdy chodil v dlouhých širokých sukních, tak ví, že na tomto vysvětlení je mnoho pravdivého).

Druhý důvod je o poznání prozaičtější: říká se totiž, že přenesením nevěsty přes práh, spadají z nevěstiných sukní před domem zlí duchové, kteří na nich během dne ulpěli a přinesli by novomanželům do společného domova neštěstí. Podle jiné pověsti pak zlí duchové číhají na své oběti pod prahy domů, odkud se nechávají zavléct dovnitř. 

Víte, jak se účinně ubránit zlým duchům, kteří mají spadeno na štěstí novomanželů? Tak, že nevěstu přeneste přes práh a do nového domova vstoupíte pravou nohou!