1-2-svatba - Svatební zvyky a tradice - Svatební noc

Svatební noc

Clipboard01Svatební noc má hlubší a delší tradici, než by si mnozí dnes mysleli. V minulosti se jednalo o vůbec první noc, kterou spolu novomanželé mohou strávit, se všemi výsadami manželského stavu. Svatební noci novomanželů a řádnému plnění manželských povinností nezřídka přihlíželi svatební hosté či rodina, aby se ujistili, že vše je, jak má být…

V dnešních dobách si partneři představují svou svatební noc jako dokonalou romantiku. Nevěsty si pořizují svůdné svatební bílé spodní prádlo a košilky, ženiši vybírají co nejkrásnější hotel, ve kterém svou první manželskou noc stráví.

Víte však, odkud se vzala tradice bílého spodního prádla? A víte, proč novomanželé nemají spát doma? Bílé spodní prádlo i noční košile má být stejně jako svatební šaty symbolem čistoty a nevinnosti nevěsty, která se u ní v minulosti přepokládala. Praxe je dnes sice většinou jiná, ale tradice bílého oblečení zůstala.  Co se týče místa, kde novomanželé stráví svatební noc, tak to by mělo být jinde, než kde se ráno před svatbou probouzeli. To proto, že svatební noc je začátkem nového, jiného života a na znamení toho by novomanželé neměli ulehat tam, kde spávali dřív. Tato tradice opět vychází z historie, kdy bylo zvykem, že se nevěsta po svatbě přestěhovala do domu k ženichovi nebo se odstěhovali společně jinam, kde spolu poprvé strávili svatební noc.