1-2-svatba - Svatební zvyky a tradice - Svatební výslužky

Svatební výslužky

zvací koláčkyTradice svatebních výslužek

Svatební výslužky mají na českých veselkách své místo od nepaměti. tradičně se jimi obdarovávali svatební hosté, gratulanti, ale třeba i sousedé a kolegové novomanželů. Tradičně se svatební výslužky připravovali do krabiček ze zbylých svatebních zákusků, svatebního dortu a koláčků a rozdávali se po skončení svatebního veselí. Dnes si snoubenci mohou vybrat, zda se budou držet tradičního významu slova výslužka a svatebním hostům rozdají, co ze svatby zbude nebo si nechají připravit svatební výslužky předem, jako milý dárek a poděkování svatebním hostům. 

Balení svatebních výslužek

Jistě budete souhlasit s tím, že krásně zabalený dáreček potěší obdarovaného dvakrát. Způsobem, jakým svůj dárek zabalíte, dáváte druhému na srozuměnou, že vám na něm záleží a že jste si dali práci s tím jej potěšit. To platí u narozeninových a vánočních dárků a u svatebních výslužek dvojnásob. I kdybyste měli rozdávat po jediné svatební pralince, pak věřte, že krásný, nápaditý obal z ní dokáže udělat báječný, nevšední dárek pro svatební hosty!. Hledáte inspiraci, na to, jak originálně a vkusně zabalit svatební výslužky?

Klasikou mezi svatebními výslužkami jsou papírové košíčky s mašličkou. Elegantním balením na výslužky jsou papírové krabičky s mašlí v barvách svatby. O něco sofistikovaněji působí papírové krabičky se jmény novomanželů nebo logem svatby (obrázek/motiv, který se opakuje třeba na svatebním oznámení, svatebních novinách, jmenovkách atp.). Hitem mezi klasickým balením svatebních výslužek jsou krabičky s fotkou novomanželů a třeba jejich oblíbeným citátem, básničkou nebo veršem. Hledáte levné, za to však účelné balení pro své svatební výslužky? Vyskládejte to, co chcete zabalit do výslužek na papírové/plastové talířky a celé je zabalte do celofánu a obvažte mašlí.

Hledáte originální tipy na zabalení výslužek?  Pak je zkuste zabalit do krabiček ve tvaru kousku dortu (kruhové výseče). Výslužky pak poskládejte tak, aby pohromadě vypadaly jako druhý svatební dort.  Dalším netradičním tipem na balení výslužek jsou papírové krabičky, které po vyskládání vypadají jako figurky ženicha a nevěsty. Svérázným, avšak přesto efektním balením pro svatební výslužky jsou klasické papírové pytlíky/pytle, originálně pomalované svatebními motivy, jmény novomanželů, či oblíbenými motty a verši. Další neotřelou formou svatebních výslužek je jejich balení do papírových kornoutů. Na výrobu kornoutů můžete použít jak krásný, slavnostní balicí papír se svatebními motivy tak i obyčejný, hnědý papír, převázaný krásnou stužkou s kartičkou poděkování za účast, pomoc, zábavu či prostě jen krásný den! 

Co zabalit do svatebních výslužek?

Rozhodli jste se svým svatebním hostům rozdat malou pozornost v podobě svatební výslužky, ale nevíte, co do nich zabalit? Nejčastěji se svatební výslužky plní svatebními koláčky, zbytky svatebního dortu a jinými svatebními zákusky. Chcete své výslužky naplnit něčím originálním? Mezi originálními obsahy svatebních výslužek hrají prim svatební čokoládičky- menší či větší kousky čokolády zabalené do papírku, potištěním logem svatby, datem nebo jmény novomanželů. Velmi oblíbené do svatebních výslužek jsou ručně dělané/malované pralinky. Na poli klasických mini zákusků vítězí v posledních letech tzv. makaronky. Makaronky, různobarevné mandlové, sněhové pusinky s krémem, se staly doslova cukrářským hitem posledních let a to nejen na svatbách! Nevýhodou makaronků je jejich krátká trvanlivost- nezapomeňte na to svatební hosty upozornit! Dalším tipem na originální svatební výslužky jsou tzv. svatební mandle. Svatební mandle nejsou ledajaké mandle, ale speciální, různobarevné mandličky v cukrové polevě, které se balí do malých sáčků. Do každého sáčku se dá lichý počet mandliček, který je symbolem nedělitelnosti páru. Mandličky mají různou barvu a každá ze svatebních mandlí symbolizuje něco jiného: zdraví, štěstí, bohatství, lásku a dlouhý život. Sladká chuť cukrové polevy mandličky je symbolem sladkého začátku nového života, typická nahořklá chuť mandlí pak představuje úskalí, s nimiž se na své životní cestě budou muset manželé poprat. A co dalšího můžete zabalit do české svatební výslužky? Třeba perníkové srdíčko! Na srdíčko můžete napsat jméno svatebního hosta, datum svatby, jména novomanželů, či jej pomalovat krásným svatebním motivem.

Musí být na svatbě svatební výslužky? 

Rozdávání svatebních výslužek je v Čechách hluboce zakořeněnou tradicí. Přesto však některé snoubenecké páry od dodržování této prastaré tradice upouštějí, ať už z finančních či jiných důvodů. Argumentem nepřátel rozdávání svatebních výslužek je mimo navýšení svatebních nákladů to, že se hosté mohou najíst na svatbě a není tedy třeba jim balit ještě cokoli na cestu.

Svatební výslužka je milou pozorností a dárkem pro svatební hosty, mnohdy si z ní ponechají i něco na památku, např. perníkové srdíčko. V některých českých regionech, zejména pak na vesnicích, se tradice rozdávání svatebních výslužek striktně dodržuje a její zrušení by bylo vnímáno jako přešlap proti tradice a etiketě. Na jiných místech, zejména ve větších městech, kde se většina svatebních tradic rozmělnila, je rozdávání výslužek plně v rukou snoubenců, kteří se mohou sami svobodně rozhodnout, zda výslužky rozdávat chtějí nebo ne.