1-2-svatba - Svatební zvyky a tradice - Trhání svatebního závoje

Trhání svatebního závoje

Že jste ještě nikdy neslyšeli o trhání svatebního závoje? Není divu, tento prastarý svatební zvyk se v posledních letech z českých svateb téměř vytratil a tak je na nás, abychom Vám tuto tradici připomněli.

Kdy, proč a jak se trhá svatební závoj?

Po půlnoci, kdy nevěsta ztrácí právo na svatební závoj a stává se vdanou paní, odkládá svůj závoj, který jí nad hlavou rozprostřou ostatní svatební hosté. Nevěsta s ženichem spolu tanči pod roztaženým závojem na znamení, že jsou svoji. Svatebního závoje by se měli dotýkat všichni svatební hosté a tak není třeba říkat, že čím větší a delší závoj má nevěsta, tím lépe. Po té, co dohraje hudba, začnou svatební hosté nevěstin závoj trhat tak, aby na každého zbyl alespoň malý kousek závoje, který mu má podle dávné svatební pověry přinést štěstí na celý rok. Aby kousek závoje mohl přinést štěstí, musí si host odnést domů a tam jej uschovat.

Nechce se Vám trhat krásný, drahý svatební závoj nebo naopak je Váš závoj příliš malý, aby se o něj mohli podělit všichni svatebčané? Pak Vám nezbývá, než že se uchýlit k drobné lsti a svůj pravý svatební závoj nahradit jiným, dlouhým levným závojem nebo jen pruhem tylu či organzy, jakožto napodobeninou svatebního závoje.