1-2-svatba - Svatební zvyky a tradice - Únos nevěsty

Únos nevěsty

Unášení nevěsty patří do skupiny nejznámějších, nejrozšířenějších, ale i nejkontroverznějších  svatebních zvyklostí. některé nevěsty se na svůj únos těší a radostně s únosci spolupracují, stále více párů však od této svatební tradice upouští.  Co vlastně znamená únos nevěsty?  Při únosu se přátelé ženicha a nevěsty domluví a společně, v nepozorované chvíli nevěstu vylákají ven, odkud ji unesou do jiné restaurace. Tam spolu s nevěstou popíjejí na ženichův účet a čekají, až se čerstvý novomanžel dovtípí, nevěstu najde a zaplatí účet. Pak se společně všichni vracejí na místo svatební oslavy k ostatním svatebním hostům. 

Proč se nevěsta unáší? 

Zajímá vás, jaké historické kořeny a význam má  tato dávná svatební tradice? Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Unášení nevěsty ze svatby můžeme chápat jako připomenutí dávno minulých dob, kdy si muž, který se chtěl oženit, musel svou manželku zkrátka ukrást/unést a to nezřídka proti její vůli.

V unášení nevěsty a jejím následném hledání lze také pozorovat odhodlání novomanžela svou čerstvě nabytou polovičku ochraňovat a střežit.

Jak probíhá únos nevěsty? 

Plánujete unést ze svatební zábavy nevěstu, ale nevíte, jak na to? Poradíme Vám. Zde je návod na tradiční únos nevěsty:

Únos nevěsty probíhá po svatební hostině, večer, během svatební zábavy. Vyčkejte na vhodnou chvíli, kdy se kolem nevěsty netočí ženich a pod nějakou záminkou ji vylákejte stranou, nejlépe ven z restaurace. Tam už by měli čekat ostatní únosci a případně vůz. Má-li být únos povedený, nezapomeňte nechat ženichovi pár indicií, kam jeho milou unášíte. Místo, kam nevěstu unesete, by měl ženich znát a nemělo by být příliš vzdálené od místa svatební oslavy- uznejte, že půlhodinové trmácení se za nevěstou není to pravé, po čem ženich na své svatbě touží. Únosci spolu s nevěstou pak čekají v restauraci, dokud je ženich nenajde a své čekání si krátí společným popíjením. Když jsou únosci objeveni a nevěsta osvobozena, zaplatí ženich účet a všichni se společně vrátí k ostatním svatebním hostům. Únos nevěsty nemá být druhou, simultánně probíhající svatební pitkou, ale pouze jedním z bodů tradiční svatební zábavy a tak by neměl trvat déle než čtyřicet minut! Nepodaří-li se do té doby nevěstu najít, pak raději únos odpískejte a vraťte se zpátky na svatební party.

Trochu jiný únos nevěsty

Možná Vám tradiční únos nevěsty do jiného restauračního zařízení nepřipadá nijak zvlášť vtipný a vhodný.  Únos však nemusí vždy končit v baru, naopak, dobře zorganizovaného únosu mohou novomanželé využít ve svůj prospěch. Ptáte se jak? Např. dohodnou-li se předem nevěsta se svými kamarádkami, že ji unesou k ní domů, kde se mezitím převlékne do popůlnočních šatů, opraví si make-up, účes, přezuje nepohodlné boty, dopraví domů svatební dary a alespoň na krátkou chvíli si po náročném dni odpočine, než ji najde ženich, se kterým se pak vrátí zpátky na zábavu.

Krátkého zastavení doma mohou novomanželé využít nejen k odvezení svatebních darů, ale třeba i přivezení svatebních výslužek svatebčanům, nemluvě o tom, že převlékání se do popůlnočních šatů doma, je jistě pro nejednu nevěstu pohodlnější variantou než improvizování na toaletě v restauraci.

Únos nevěsty- pro a proti

Tradice unášení nevěsty má své skalní příznivce, ale na druhou stranu i dost nepřátel. Váháte, zda se na své veselce nechat unést či ne? Pokud Vám Vaše rozhodování neulehčily ani dva výše popsané způsoby únosu, pak Vám přinášíme pár hlavních argumentů pro a proti svatebnímu unášení nevěsty. Věříme, že Vám tyto důvody pomohou se rozhodnout:

Proč unést nevěstu

Zastánci tradičního svatebního unášení nevěsty argumentují tím, že je to dávná tradice a tradice by se měly dodržovat. Dalším důvodem hovořícím pro tradiční únos nevěsty do jiné hospody je získání krátkého času na zábavu jen se svými přáteli. Rozhodnete-li se pro netradiční únos nevěsty v tradičním kabátě, tedy pro únos domů, pak jsou pozitiva praktického charakteru, jako prostor na převlečení, přezutí, dopravení darů atd. jasná.

Proč nevěstu neunášet 

Nepovede-li se unést nevěstu dost chytře, může se stát, že ji ženich vůbec nenajde, že se hosté mezitím začnou na svatební oslavě kousat nudou a pomalu se začnou trousit domů. Nedomluvíte-li se na svatebním únosu s ženichem, může se stát, že se urazí, že se jeho žena nechala unést a vůbec se ji nevypraví hledat, což na hosty také nepůsobí dvakrát dobře.