1-2-svatba - Svatební zvyky a tradice - Voda/slivovice

Voda/slivovice

Ke svatbě patří mnoho nejrůznějších přípitků, které pronášejí rodiče, svědci, přátelé, novomanželé…Některé z přípitků však nemají pouze jediný cíl- zapít štěstí novomanželů, ale navíc dokáží i předpovědět budoucí charakter vztahu, konkrétně pak, který z manželů bude chodit do hospody… Ptáte se, jak na takovou předpověď? Nuže to je tak: na tácek položíte dvě skleničky, jednu s vodou, druhou se slivovicí/vodkou. Přijdete k novomanželům a vybídnete je, aby se chopili svých skleniček a připili si. Obvykle se sklenička s vodou narafičí k nevěstě a slivovice k ženichovi. Když se pak napijí, prozradíte, o jakou zkoušku šlo…

Variant vtipného přípitku existuje mnoho, např. když novomanželům řeknete, že ve sklenicích je voda, ale do jedné dáte alkohol- překvapený ženich se tím usvědčí z toho, že si jej sklenička šňapsu vždycky najde.

Další možností je prohlásit přípitek za pravý, moravský a obsah skleniček za slivovici. V tomto případě ženichovi podstrčíte vodu. Legrace nastává ve chvíli, kdy se ženich začne shánět po alkoholu a brojit, že “to nic” nebylo.

A to nejdůležitější na závěr: aby tento vtipný svatební zvyk splnil svůj účel a přítomné hosty pobavil, neměli by tušit, co ve sklenkách skutečně je.