1-2-svatba - Oblečení družiček a mládenců - Jak mají být družička/družba oblečeni?

Jak mají být družička/družba oblečeni?

Jak má být oblečená družička záleží především na jejím věku. Pro malé holčičky- družičky, neplatí zákaz bílé barvy jako pro ostatní svatebčany, naopak! Malé družičky se snažte obléknout jako malé nevěsty. V půjčovnách svatebních šatů či v internetových obchodech seženete úžasné šaty pro dětské družičky, ze kterých bude každá malá slečna nadšená a okolí okouzleno.

Dospělé družičky na svatbu by se měl vyvarovat bílým a černým šatům! Šaty pro dospělé družičky mohou být v délce ke kolenům až po maxi délku na zem. Do kostela by měly družičky dbát o to, aby měly zahalená ramena i kolena. Nevhodné jsou příliš vyzývavé střihy šatů s velkými výstřihy, v mini-délce či s odhalenými zády- středem pozornosti má být nevěsta a není vhodné, aby na sebe družičky poutaly pohledy tímto způsobem. Nejvhodnějším střihem šatů pro dospělé družičky jsou koktejlky. Velmi efektně vypadají družičky v dlouhých šatech pastelových barev, např. antického střihu. Šaty bez ramínek je vhodné doplnit o bolerko nebo šál, alespoň po dobu obřadu. Družičkovské šaty nemusejí nikterak extra svatebně zdobené, mohou být hladké, ve světlých odstínech nebo pastelových barvách, které družička může využít i k dalšímu nošení.

Mládenci, ať už malí nebo velcí, chodí v obleku tmavé barvy, s kravatou či motýlkem. Družba z malých chlapců může mít namísto saka vestičku.

Tematické svatby si přímo říkají o tematicky laděné družičky a mládence, kteří se mohou obléci třeba v retro stylu alá 1. republika, jako námořníci, atp. Tematické ustrojení družiček a družby se nehodí na svatby v kostele.

Jednotícím prvkem všech družiček je stejná kytička, obvykle zmenšená verze nevěstiny kytice. Mládenci pak mají na rozdíl od ostatních svatebních hostů v klopě saka přišpendlený květ, který se objevuje i v nevěstině kytici.

Více o tom, jak mají být družičky a mládenci na svatbu oblečeni se dočtete zde.