1-2-svatba - Oblečení družiček a mládenců - Kdo platí šaty pro družičky a mládence?

Kdo platí šaty pro družičky a mládence?

Má-li nevěsta představu o tom, že všechny dospělé družičky půjdou ve stejných šatech nebo že malé družičky musí mít typické, družičkovské šatičky, pak by s výdaji na půjčovné či koupi šatů měla počítat ve svém rozpočtu. Nevěsta nemůže nutit ani rodiče malých družiček, ani své přítelkyně, aby si pořizovaly šaty, které se jim třeba ne až tolik líbí, a které možná už nikdy nevyužijí. Jiná věc je, nabídnou-li družičky nevěstě samy, že si část či celé šaty zaplatí samy. Nelze s tím však automaticky počítat a spoléhat na to.

Dohodnou-li se družičky s nevěstou na stejné barvě/barvách šatů s tím, že každá družička bude mít střih, který jí sluší, a který využije i po svatbě, pak si náklady na šaty může nevěsta s družičkami rozdělit. Nevěsta může zaplatit látku a družičky ušití šatů nebo jim nevěsta může přidat i na ušití šatů.

Je-li jediným požadavkem nevěsty na šaty družiček dodržení určité barvy, řekněme modré, od inkoustové po tyrkysovou, pak náklady na šaty nesou družičky. Ty si mohou koupit nové šaty, mohou využít už některé, které mají doma, vypůjčit si je v půjčovně nebo od kamarádky, zkrátka záleží jen na nich, kolik peněz chtějí/mohou do šatů investovat.

Co se týká obleků pro mládence, předpokládá se, že tmavý oblek a bílou košili má doma každý muž. Májí-li však snoubenci představu mládenců ve stejném, např. retro obleku, pak by jej měli také zaplatit.

Půjčovné družičkovských šatů pro děti, případně jejich ušití hradí snoubenci. Cena půjčovného šatů pro dětské družičky a mládence se pohybuje okolo pěti set korun.