1-2-svatba - Oblek pro ženicha - Jak má být ženich oblečen? aneb různá místa různé mravy…

Jak má být ženich oblečen? aneb různá místa různé mravy…

Nejčastější a vpravdě i nejlépe vypadající variantou jsou tmavé společenské šaty s bílou košilí a kravatou či motýlkem. Rozhodnou-li se snoubenci pro tematickou svatbu, pak se ženich může obléci třeba do historického kostýmu. Co se týče svatebního oděvu ženicha, platí jedna zásada: být oblečen přiměřeně dané situaci, tzn. slavnostně, s ohledem na místo svatby, povahu obřadu (církevní/civilní) a případné svatební téma.

  • Do kostela

Podobné zásady jako u odívání nevěsty platí i u svatebního oděvu ženicha. K církevnímu obřadu v kostele nejsou vhodné jakékoli extravagance v oblékání, doporučuje se klasický tmavý oblek, frak, žaket případně smoking. Samozřejmostí jsou košile, kravata či motýlek (pověry o manželovi či štěstí, které novomanželům díky motýlku uletí, nechme stranou) a uzavřené šněrovací boty.

  • Na zámek

Na zámeckou svatbu, ať už vedenou knězem či oddávajícím úředníkem jsou pravidla oblékání o něco málo volnější. Ženich by měl být oblečen stále slavnostně, (tzn. žádné rifle, trička a sandály), ale povoleny jsou výstřednosti typu historických kostýmů. I přesto, že etiketa oblékání u zámeckých obřadů je o něco volnější, měl by ženich dodržet společenský oděv (případně kostým), kravatu/motýlka, košili, uzavřené šněrovací polobotky. Ženich se může rozhodnout pro klasický, moderní oblek, žaket, frak i smoking.

  • Na úřad

Civilní sňatky, uzavírané na úřadě mají zpravidla nižší nároky na oblékání jak pro nevěsty, tak i pro ženichy. Neznamená to však, že je vhodné stát před oddávajícím úředníkem v šortkách (i když zakázáno to výslovně není). Nejčastějším a nejvhodnějším oblečením ženicha na úřad je klasický oblek. Fraky, smokingy či žakety jsou pro dané prostředí příliš slavnostní, ale samozřejmě zakázány nejsou. Vhodnějším doplňkem je kravata než motýlek, který je opět příliš slavnostní.

  • Do parku/ na zahradu

Žení-li se muž v parku, na zahradě či v lese, jsou jeho možnosti výběru oblečení o něco volnější, než žení-li se v kostele. Na venkovní svatbu si muž může obléci jak slavnostní oděv jako frak, smoking nebo žaket, tak i moderní, společenský oblek či historický kostým. Zahradní svatbu mohou snoubenci pojednat velice formálním způsobem (s kravatou/motýlkem, šněrovacími boty atd.), tak i ležérněji- ženich má namísto šněrovacích bot mokasíny, kravata ani motýlek nejsou podmínkou, přesto jsou žádoucí.

  • Na pláž

Je zřejmé, že na plážovou svatbu se ženich oblékne jinak, než na svatbu, byť venkovní, v naší zeměpisné poloze. Šněrovací boty na písečné pláži mohou působit poněkud komicky, stejně jako splavený ženich v košili, vestičce a saku. Na plážové svatby volíme především lehké, světlé materiály, které budou v daných podmínkách pohodlné a přesto budou vypadat slavnostně. Plážoví ženiši mívají nejčastěji bílou košili s rozhalenkou a světlé kalhoty. O bod slavnostněji vypadají ženiši v bílých košilích a černých, společenských kalhotách. Nejformálnější variantou ženichova oblečení na pláž je oblek světlé barvy s kravatou.

Co se týče obuvi, není móda natolik nedůmyslná, aby připisovala ženichům do písku šněrovací boty. Nejčastěji se muži na pláži žení v kožených žabkách či sandálech.