1-2-svatba - Závoje/klobouky/fascinátory - Závoje, klobouky a fascinátory

Závoje, klobouky a fascinátory

Svatební závoj je nejtradičnějším doplňkem nevěst (viz Musí mít nevěsta závoj?). Kromě široké nabídky krátkých, polodlouhých i dlouhých závojů, jednoduchých, vyšívaných či vrstvených si však nevěsty mohou vybrat i jinou ozdobu/doplněk, jako např. svatební klobouky či moderní, efektní fascinátory/ svatební síťky.

Svatební závoj a vše kolem něj

Typické svatební šaty si nejlépe doplníte klasickým svatebním závojem. Mnoho nevěst svatební závoj zamítne hned zpočátku, protože se jim zdá nepřirozený či přehnaný, což je obrovská škoda, neboť závoj je korunou každé nevěsty a tento neobyčejný den si žádá neobyčejný doplněk. Nebojte se, že vám závoj nebude slušet. Existuje celá řada druhů svatebních závojů, mezi kterými se určitě najde ten pravý, pro každou nevěstu.

Kolik vrstev svatebního závoje?

Svatební závoje se neliší pouze délkou, ale počtem vrstev. Nevěsty si mohou vybírat z bohatých, třívrstvých závojů, dvouvrstvých i jednoduchých, jednovrstvých. Jaký závoj se však hodí k jakým svatebním šatům?

Jednoduché, jednovrstvé svatební závoje vypadají krásně a efektně k moderním svatebním šatům. Vícevrstvé závoje se hodí k princeznovským svatebním šatům, kde proporcionálně vyváží bohatou, nadýchanou sukni s vrškem. U vícevrstvých závojů vrchní vrstva zakrývá nevěstinu tvář až do chvíle polibku.

Vícevrstvé závoje opticky přidávají nevěstě objem v obličeji. Má-li nevěsta kulatý obličej či silnější postavu, pak jí bude lépe slušet jednovrstvý závoj, který ji nebude ještě více rozšiřovat a zakulacovat. Naopak nevěsty s protáhlým hubeným obličejem ocení vícevrstvé, řasené závoje, které je žádoucím způsobem „přifouknou.“

Délka závoje podle typu svatebních šatů      

U svatebních závojů rozlišujeme sedm základních délek: po ramena, do pasu, po zápěstí, ke konečkům prstů, po lýtka, kostelní délka (kratší vlečka) a katedrálová délka (nejdelší závoj). Při výběru délky svatebního závoje platí jednoduché pravidlo, a to, aby detaily šatů, na které chcete upozornit, zůstaly nezahalené, případně je překrývala pouze jedna vrstva závoje. Dále platí, že by měl závoj přesahovat přes místa, kde jsou šaty rozděleny, např. máte-li klasický korzet a sukni, pak by měl závoj ideálně končit pod korzetem, nikoli stejně s ním- nevěsta by pak mohla působit jaksi „přestřiženě“.

K šatům s odhalenými zády můžete zvolit dva typy závoje: krátký, max. po ramena a nebo naopak dlouhý, neřasený, jednoduchý, úzký závoj, který bude působit v kombinaci s originálními šaty   velmi sofistikovaně.

K princeznovskému střihu šatů se nejlépe hodí bohaté, vícevrstvé, řasené závoje v délce do pasu či po zápěstí, které opticky vyváží objemný spodek s vrchním dílem postavy.

Šaty alá mořská panna snesou krátké, středně dlouhé i dlouhé závoje, neřasené, jednovrstvé.

Svatební závoj smí přesahovat přes dlouhé šaty, u některých typů je to dokonce žádoucí. Katedrálový závoj rozprostřený po zemi vypadá velmi efektně a slavnostně, nebojte se tedy, že musíte shánět svatební šaty se stejně dlouhou vlečkou. Na druhou stranu, máte-li vybrané krátké svatební šaty, pak volte závoj spíše nanejvýš v délce ke konečkům prstů.

Klobouky a fascinátory

Originálním doplňkem netradičních, originálních, krátkých (i dlouhých) svatebních šatů mohou být vedle atypických závojů i klobouky a tzv. fascinátory- svatební síťky do vlasů, zakrývající část obličeje. Svatební klobouky jsou doménou spíše zralých nevěst.

Naopak svatební síťky často volí nevěsty, toužící po individuálním looku, nevěsty se smyslem pro originalitu a mírnou extravaganci. Fascinátory se báječně hodí ke krátkým šatům, kostýmkům, šatům se stojáčkem, šatům s odhalenými zády a úzkým šatům. Ne každý fascinátor zakrývá stejně velkou část obličeje. Existují takové, které sahají do půli tváře a síťkou zakrývají pouze nevěstin pohled a část nosu, ale i takové, které zahalují obličej až po bradu. Kratší fascinátory může zdobit nevěstu po celý den, nemusí jej odkládat, když se chce najíst. Fascinátor s delší síťkou nevěsta před jídlem odkládá, aby se mohla pohodlně najíst.