1-2-svatba - Dárky pro svatební hosty - Tipy na dárky pro svatební hosty

Tipy na dárky pro svatební hosty

Shromáždili jste důvody, proč byste chtěli svým hostům dát malý dáreček na památku, stanovili jste si cenový rozpočet, tak teď k tomu nejdůležitějšímu: co dát svatebčanům jako svatební suvenýr na památku? Zde vám přinášíme několik vychytaných tipů na tradiční i naprosto originální malé, osobní dárky, které vaše svatební hosty jistě mile překvapí a potěší. Jako bonus můžete většinu z uvedených dárků použít i jako originální jmenovku na svatební tabuli.

Pro vaši lepší orientaci naleznete tipy na dárky rozdělené do tří kategorií, podle trvanlivosti, na dárky k snězení, trvalé dárky na památku a zážitkové dárečky.

Vedle jednotlivých tipů pak najdete různý počet hvězdiček, který značí finanční náročnost dárku, od jedné do pěti, následujícím způsobem:

1 hvězdička- do 30 Kč

2 hvězdičky- do 60 Kč

3 hvězdičky- do 100 Kč

4 hvězdičky- do 150 Kč

5 hvězdiček- více než 150 Kč

Trvalé dárky na památku:

 • Kytička v květináči ***

Skvělý tip na to, jak spojit krásné s užitečným! Tímto vysoce praktickým dárečkem spláchnete hned tři body svatebního plánování- dekoraci svatební tabule, jmenovky ke stolu a samozřejmě dáreček pro hosta. Objednejte si v květinářství tolik malých, hrnkových květin, kolik budete mít svatebních hostů. Ke každé hrnkové kytičce kupte tzv. zápich- např. srdíčko na špejli, na které napíšete jméno svatebního hosta. Kytičky pak jednoduše rozmístíte podle zasedacího pořádku.

 • Podtácek **

Podtácek je další z řady oboustranně praktických dárků pro svatební hosty, který vám ušetří starost se jmenovkami i suvenýry. Ve specializovaných obchodech si můžete nechat vyrobit plastové (jsou trvanlivější než papírové) podtácky např. s vaší fotografií, logem svatby, nějakým obrázkem či mottem a jménem každého z hostů. Podtácky pak připravte tak, aby na ně bylo dobře vidět a hosté si tak mohli najít a sednout si ke svému tácku.

 • Látkový ubrousek s výšivkou ***

Chtěli byste svým svatebním hostům dopřát luxusnější svatební suvenýr? Látkový ubrousek s výšivkou jména svatebního hosta by mohlo být to pravé, co hledáte. Ubrousky pak nechte poskládat tak, aby byla jména vidět a hosté se mohli podle toho rozesadit.

 • Svíčka **

Svíčky patří k jedněm z nejuniverzálnějších dárků, tak proč je nevyužít i na svatbě? Svíčku Svíčky vám navíc, podobně jako hrnkové květiny vyřeší problém dekorace svatební tabule- mezi rozestavěné svíčky můžete už jen rozházet okvětní lísky, kamínky nebo písek a máte dekoraci jako ze žurnálu! Svíčky můžete umístit do skleniček, hrníčků, na podšálky nebo koupit rovnou svíčku ve skleničce. Barevně slazené svíčky pak můžete převázat mašlí, na kterou pověsíte jmenovku dotyčného hosta.

 • Magnety*

Magnetky patří k jedněm z nejoblíbenějších svatebních suvenýrů. Na své magnety, které si necháte vyrobit na zakázku, můžete vedle jména svatebního hosta vytisknout datum svatby, nějaký svatební motiv/logo, či fotku. Výhodou magnetku, na který necháte vytisknout datum svatby je, že vám vaši hosté nikdy nezapomenou popřát k výročí svatby!

 • Otvírák na láhve/vývrtka **

Vývrtka je dalším ze skupiny vděčných, věčných, dárků a suvenýrů. V kombinaci s dalším, klasickým svatebním dárečkem- menší lahví vína s vlastní etiketou (opět možné potisknout jmény hostů, podle zasedacího pořádku) máte prima svatební suvenýr pro páry!

 • Dekorativní kolíček*

Tento dárek sice není ze skupiny praktických, ale jako milá dekorace jistě potěší každého svatebčana. Kolíček můžete koupit, ale pokud máte příliš volného času a šikovné ruce, můžete jej i vyrobit sami (přilepit papír textil nebo plsť na dřevěný kolíček, by měly dívky na vdávání zvládnout.) Dekorativní kolíčky mohou mít všechny stejný motiv (nejčastěji srdce nebo holubička) nebo může být každý jiný (je to hravější a méně formální). Kolíčkem pak můžete přichytit jmenovku a máte parádu, jako vyšitou!

 • Vějíře*

Plánujete svatbu do parné letní výhně? Osvěžte svatebčany svým dárečkem- věnujte každému vějíř (ideálně pouze ženám, mužům můžete rozdat sluneční brýle, viz níže.) Dárečky pak opatřete cedulkou se jménem a nachystejte na svatební tabuli nebo do papírové taštičky/sáčku, který hostům budou rozdávat družičky po obřadě.

 • Sluneční brýle **

Další skvělý dárek na letní, nejen mafiánskou, svatbu, který v perném slunečním žáru ocení nejeden svatební host. Nejjednodušší plastové sluneční brýle lze pořídit již od 30 Kč. A teď si představte ty svatební fotky dam s vějířem a pánů se stejnými slunečními brýlemi- stylovka k nezaplacení!

 • Placky *

Kdo by neznal rebelské placky s nejrůznějšími světonázory na špendlíku! Inspirujte se a nechte pro své svatební hosty vyrobit rošťácké placky na prsa. Zvláště významným svatebním hostům pak můžete nechat osadit placku rosetou (řasenou pentlí alá výstavy koček). Pak už jen potrapte závity šikovnými, milými, pojmenováními, např. „pohádková babička Běla, kamarád do deště Venca, brácha za všechny peníze Milan, atd…)

 • Vánoční koule *****

Krásný, něžný, luxusní dárek pro hosty na svatbu v zimních, předvánočních, měsících. Vánoční koule se jménem hostů můžete pověsit na větvičku ve vázičce a použít jako jmenovku. Dáreček je to sice cenově výraznější, zato však velmi milý a svatebčany jistě potěší pokaždé, když se jej uvidí na svém stromečku.

 • Svatební noviny *

Svatební noviny nejsou dárkem pro svatebčany v pravém slova smyslu, spíše se jedná o svatební suvenýr. Vše o svatebních novinách, jejich výrobě, obsahu, nákladu apod. naleznete zde.


Dárky k snězení:

 • Makaronky ***

Móda této francouzské delikatesy si už našla cestu i na české svatby. Dva až tři makaronky v papírové krabičce nebo v celofánu nadchne chuťové buňky i estetické cítění nejednoho svatebčana!

 • Svatební mandličky *

Že jste ještě neslyšeli o svatebních mandlích? V anglosaských zemích se jedná o velmi známý svatební zvyk a častý dárek pro svatebčany. Takže, co jsou to svatební mandličky? Jak byste asi čekali, jedná se skutečně o mandle, obalené v cukru a zabalené nejčastěji v organzovém pytlíčku. Mandlí musí být vždy lichý počet, buď 5, 7, nebo 9- symbolizuje to nedělitelnost manželů. Za každou z mandlí si pak můžete dosadit, co je pro vás v životě nejdůležitější- zdraví, štěstí, bohatství, hojnost, lásku… Cukrová poleva je symbolem sladké lásky a hořká mandle občasných manželských strastí.

 • Perníková srdíčka *

Perníkové srdíčko je na české veselce trefou do černého! Nikomu nemusíte vysvětlovat, co znamená, všem se líbí a většině lidí snad i chutná. Perníková srdíčka se jmény svatebních hostů budou nejen milou, malou pozorností, ale i stylovou jmenovkou u svatební tabule. Že se vám nechce stát hodiny u trouby? Výrobu můžete svěřit zájmové pekařce, která vám vyrobí a popíše srdíčka za zakázku, doslova za pár korun!

 • Skleničky se zavařeninou/medem**

Máte slabost pro ručně dělané, osobní dárečky, ideálně když ještě najdou praktické využití? Pak se pusťte do výroby domácí zavařeniny- a pozor, ať je slaďoučká! Nakupte si menší zavařovací skleničky, naplňte a víčko překryjte látkovým čtvercem. Nakonec zavažte slámkou, popište a fantastický, home-made prezent je na světě. Bude vás to sice stát nějaké úsilí, o tom žádná, ale o to větší radost váš dárek svatebčanům udělá.

 • Bufet s cukrovím **

Pod tímto nápadem se neskrývá nic víc, než zmodernizovaná tradice výslužek. Jak funguje bufet s cukrovím? Každému hostovi připravíte ozdobnou krabičku nebo košíček se jménem, který si při odchodu bude moct naplnit cukrovíčekem podle svého gusta. A když moderna, tak sakumprásk! Žádné koláčky, žádné buchtičky, ale belgické pralinky, brownies, makaronky, cup-cakes, ovoce v čokoládě a jiné, podobné laskominy!

 • Kávová zrna *

Výběrová, kárek, kterým se zavděčíte všem notorickým kávičkářům! Kupte kvalitní, zrnkovou kávu, papírové pytlíčky (ideálně v přírodním designu a jutový provázek. Do každého sáčku, pro každého svatebčana odsypte porci kávy, sáček zavřete, popište (jméno + poděkování) a převažte provázkem. Za skvělé, kávou provoněné vzpomínky na váš svatební den vám bude nejeden host vděčen! Dětem můžete namísto kávových zrn zabalit do sáčku gumové medvídky!

 • Šálek laskomin***

Také máte rádi dárky 2 v 1? Většina lidí ano a tak vám přinášíme tip na jeden takový šikovný svatební dárek. Na počet svatebních hostů pořiďte malé, pěkné, kávové šálky a naplňte je luxusními cukrovinkami, viz bod Bufet s cukrovím. Šálky poté zabalte do celofánu, převažte mašličkou a těšte se z radosti, jakou svatebním hostům tímto dárečkem uděláte.

 • Víno ***

Menší lahvička vína s originální etiketou, nejčastěji s datem svatby a jmény novomanželů, patří již ke svatebním evergreenům. I když se jedná už o jakýsi standardní dárek svatebním hostům, jistě jim tím uděláte radost. Nejste-li zrovna fandou novot a radši vsadíte na ozkoušenou klasiku, pak je lahev vína pro vaše hosty tím pravým.

 • Jablka *

Hledáte jednoduchý, vtipný a nevšední dárek pro svatebčany? Pak hurá do zelinářství! Jablko, které stojí na samotném začátku příběhu Adama a Evy, je symbolickým, prostým a zároveň geniálním řešením vaší poptávky po svatebních suvenýrech a jmenovkách zároveň. Vyleštěné, krásné jablko se stužkou a jménem svatebního hosta je ideálním řešením zejména pro podzimní svatby. Opentlená jablka na svatební tabuli budou navíc velmi pěknou, přirozenou a originální dekorací.

 • Třešně *

Máte svatbu v letní sezoně a hledáte originální, milý dáreček pro vaše svatební hosty? Pokud máte smysl pro jemnou extravaganci, pak nakupte papírové sáčky na „svačinu“, (popište jmény svatebních hostů) a naplňte třešněmi. Rázem máte pro hosty osvěžující drobný suvenýr, který nadchne svou jednoduchou genialitou!

 • Proviant na cestu domů **

Spadáte do skupiny zarytých pragmatiků, kterým trhá žíly utrácení za nepotřebné dárky/suvenýry? Buďte sví a pojměte i svůj dárek pro svatební hosty prakticky. Připravte svým hostům proviant na cestu, který jim jistě přijde k duhu, až bude o své slovo hlásit popůlnoční hlad. Chleba s řízkem/vajíčkem/sýrem, jablko a kousek čokolády se jistě dočkají náležitého ocenění!

Zážitkové dárky:

 • Balonek*

Veselým, malým dárkem pro svatební hosty, který vám může posloužit třeba i jako jmenovka ke svatební tabuli, dekorace či ke hře jsou balonky, naplněné heliem. Balonky můžete fixou popsat jmény svatebních hostů, chcete-li je požít zároveň jako jmenovky u stolu (takový balonek můžete přivázat k židli nebo skleničce). Velmi populární jsou na svatbách balonky ve tvaru srdce. Díky tomuto drobnému suvenýru získáte navíc jedinečný motiv na svatební fotografie.

 • Tetovací obtisk *

Máte smysl pro originalitu a extravaganci? Líbí se vám gangster styl a chtěli byste, aby i váš dárek pro svatební hosty byl, jak se patří cool? Tetovací obtisk bude to pravé, co hledáte! Princip, na kterém tetovací obtisky fungují, znají všichni z obalů dětských žvýkaček. Teď už jen vymyslet ten správný motiv, např. datum a jména snoubenců, originální znak či obrázek a specializované tiskárny vám vyrobí tetovací obtisk na zakázku, přesně podle vašeho přání.

Další možností je nechat vyrobit jiný motiv přítomným ženám a jiný obtisk mužům- zde se můžete inspirovat např. slavnými filmovými citáty, např.: ONA: „Jdi s tím, kdo tě má rád!“ ON: „To bych se musel uběhat.“ Motiv novomanželů a svatebčanů, s vykasanými rukávy, jak ukazují tetování je navíc nevšední, zajímavý motiv na svatební fotografie!

 

 • Jednorázové fotoaparáty *****

Foťák na jedno použití, jako dárek pro svatebčany je sice o něco nákladnějším dárkem (cca 130 Kč/ks + vyvolání fotografií), který však jistě oceníte při prohlížení svatebních fotek, nemluvě o tom, že si s ním vaši hosté také jistě užijí dost zábavy a získají „papírové“ trvalé vzpomínky na váš den. Ptáte se, jak to zařídit, jak to celé funguje?

Každému ze svatebních hostů dejte foťák na jedno použití (možno každému zvlášť, do dvojice či do rodiny). Hosté s ním budou moci fotit to, co se právě jim na svatbě nejvíc líbilo a vy tím získáte fotky-báječné momentky z vašeho velkého dne, z pohledu vašich svatebčanů. Ke každému fotoaparátu můžete přidat poukaz na vyvolání fotek, případně foťáky po svatbě vybrat a fotky nechat hromadně vyvolat. Z nich si pak můžete vybrat a namnožit fotky, které si chcete nechat sami a zbytek darovat jejich původcům na památku.

 • Bublifuky *

Svatební bublifuky se řadí již ke stálicím na poli dárků pro hosty. Svatební bublifuky dokáží vmžiku vytvořit kouzelnou atmosféru/prostředí pro vaše jedinečné svatební fotografie. S bublifuky si navíc hosté, zejména ti malí, užijí spoustu legrace. Nebojte se, že by prasklé bubliny mohly způsobit fleky na oblečení vám či hostům- bublifuky, určené k těmto příležitostem, jsou velmi jemné, šetrné a oble