Co musí snoubenci mít/vědět, než se vydají poprvé na matriku?
Rozhodli jste se s partnerem, že váš svazek posvětíte/zlegalizujete sňatkem, ovšem vaše prvotní nadšení vystřídalo tápání, kam zajít, co je potřeba vyřídit, kam se obrátit? Svatební dokumentování a návštěvy úřadů vás jistě budou stát nějaký čas, ale nezoufejte, není to nic složitého, zvlášť když vám zde celý proces krok za krokem popíšeme!
Jistě budete souhlasit, že výběr data svatby a místa na svatební obřad patří k těm nejdůležitějším rozhodnutím, které je potřeba udělat co nejdříve. Bez toho, aniž byste znali datum a místo svatby, se dost dobře nejde věnovat dalším svatebním přípravám. Dále je nutné rozhodnout se, zda chcete mít obřad civilní nebo církevní. V případě církevního obřadu si musíte rezervovat termín u oddávajícího duchovního a v případě, že jste si vybrali nějaké netradiční místo mimo kostel, pak se s ním domluvit, zda je ochoten na svatbu dojet.
V případě, že už máte vybraný termín svatby, místo pro svatební obřad a případně i domluveného kněze, pak nic nebrání tomu, abyste se vydali na matriku, pod kterou spadá místo, kde chcete uzavřít sňatek. Stojíte-li o civilní sňatek na jiném, než tradičním místě, kde matrika oddává, pak se informujte a rezervujte si termín přímo tam, kde chcete, aby se vaše svatba konala.
Pokud jste se rozhodli pro civilní sňatek, pak si na matrice musíte tento termín zarezervovat a to co nejdříve, podle svatební vytíženosti matriky- plánujete-li svatbu v hlavní svatební sezoně a navíc na oblíbeném svatebním místě, pak není radno dlouho s rezervací termínu otálet, oddávající úředník by už mohl mít plno a vy byste museli vybírat nový termín. Zajímá vás, co si musíte s sebou na matriku přinést? To se dočtete zde.