Kolik stojí nejlevnější svatba?
Ať už jste mladí a chcete se vzít z kapesného, nebo vám na tzv. „papíru“ pranic nezáleží a nechcete za něj utrácet víc, než je nutné, ať jsou vaše pohnutky jakékoli, zde vám představíme letmý finanční náčrt nejlevnějšího modelu svatby.
Jak se tedy vzít, aby to kapsu co nejméně zabolelo? Pravidlo číslo jedna zní: ušetřit se dá na všem. Dodatek k tomuto pravidlu praví: zapomeňte na pohádky, romantiku a puntičkářství. Zajímá vás, jak by vypadala vaše svatba v tom nejlevnějším provedení?
Nuže představte si svůj vysněný svatební den… a odečtěte o od něj: svatební hosty (jejich pohoštění vám udělá největší díru do kapsy), princeznovské bílé šaty (stejně vás v nich skoro nikdo neuvidí), obřad na zámku, hradě či v parku (konečně nejste Onassis, abyste pronajímali zámky pro pět lidí), bryčku taženou párem běloušů/ limuzíny zdobené liliemi (výhodou minimalistických svateb je, že se vejdou do jednoho taxíku/tramvaje i autobusu), pompézní hostinu (před rodiči/nejlepším přítelem ani partnerem si nemusíte hrát na ústřicového krále), zlaté prstýnky (důležitá je přeci ryzost vašich citů ne kroužků), třípatrový svatební dort (čtyři osoby si koneckonců vystačí se čtyřmi větrníky), bujarou oslavu (počet hostí nahrává spíše důvěrnému přátelskému posezení než nevázanému večírku), živou hudbu s tancem (Je-li hudební kvintet početnější než celá svatební výprava, pak nemá cenu pořádat plesy, volenky a taneční sóla), házení svatební kytice (pravděpodobnost, s jakou svatební svědkyně chytí váš pugét, se rovná jeho přímému věnování)…
Rozpočet nízkonákladové svatby:
Pokud váš zájem o nízkonákladovou svatbu ustál všechna nutná, výše popsaná, odpírání, pak se pojďte detailněji podívat na to jak vystrojit co nejlevnější veselku a na kolik vás to zhruba vyjde:
Pohoštění
Nejvyšší položkou svatebního rozpočtu je pohoštění svatebních hostů (v restauraci počítejte s cenou 1000 Kč/os). Nejlevnější svatby se proto často obejdou bez širokého příbuzenstva, kamarádů, kolegů a známých. Častou variantou jsou svatby pouze se svědky (ve čtyřech lidech) nebo se svědky a rodiči snoubenců (do deseti lidí). Výhodou početně skromných svateb jsou širší možnosti pohoštění. Svatební hostina se tak nemusí odehrávat pouze ve velkých restauračních sálech, ale třeba i v menším, méně okázalém podniku, doma či na zahradě. Hitem posledních let se staly venkovní svatební pikniky v parcích, lesích a loukách. Pořádáte-li svatební hostinu/oslavu doma, na zahradě či v parku (z vlastních zásob) pro 4-6 osob, pak za pohoštění utratíte částku okolo 2 000 – 3 000 Kč.
Šaty
Je všeobecně známo, že šaty dělají nevěstu. Nehodláte-li tedy pojmout svůj svatební den spartánsky (kalhoty + bílá halenka), pak počítejte s nutnou, alespoň minimální investicí do svatební garderoby. V nejlevnějším svatebním salonu (mimo velká města) zaplatíte za půjčení slavnostních bílých šatů částku okolo 2 000Kč (pozor na poplatky spojené s čištěním šatů!). V případě, že se rozhodnete si šaty na svůj velký den koupit, nemusíte hned brousit do reprezentativních salonů věhlasných návrhářů. Zkuste se nejprve porozhlédnout, zda by se v běžné konfekci či na internetu nenašly slavnostní šaty, vhodné na „střídmější“ svatbu. Takové pak můžete pořídit do 1 000 Kč. V neposlední řadě vám zbývají outlety se svatebním zbožím, které mají oproti předchozím možnostem tu výhodu, že šaty můžete (třeba i s drobným ziskem) po svatbě znovu prodat.
Obřadní místo- viz článek Jak ušetřit na svatbě?
Svatební dort
Další finanční výhodou malých svateb je, že nemusíte platit za (nákladné) třípatrové svatební dorty. Na malou svatbu si můžete objednat slavnostní dortík v oblíbené cukrárně, který vás vyjde na desetinu ceny běžného svatebního dortu, tedy zhruba 500 Kč.
Květiny
Květinová výzdoba svatby je rovněž jednou z dalších, nezanedbatelných položek svatebního rozpočtu. Při malém počtu svatebních hostů je však tato částka redukovatelná na kytičku pro nevěstu (chcete-li být velkorysí, pak i pro svatební svědkyni), korsáž pro ženicha a pár snítek myrty (podle počtu hostů). Nejste-li na výběr svatební kytičky nijak nároční, pak si ji můžete nechat uvázat ve svatební den v květinářství za třetinu ceny, kterou byste zaplatily za objednané svatební kytice. U malých svateb odpadají výdaje s dekorací svatební tabule, neboť lze předpokládat, že svatební hosté budou sedět u jednoho (menšího) stolu, který ozdobí kytička nevěsty ve váze. Cena květin na malou svatbu se tak může pohybovat již od 300 – 800Kč.
Snubní prstýnky
Snubní prstýnky vám jako jedna z mála věcí bude vaši svatbu připomínat na levém prsteníku dennodenně. Proto se na prstýncích, jako na málo čem jiném, nevyplatí příliš šetřit. I zde však existují varianty jak pořídit co nejlevnější snubáky, jakými jsou prstýnky, vyrobené z vlastního, doneseného, zlata- takové vás vyjdou na částku do 5 000Kč. Dále je tu možnost pořídit si prstýnky stříbrné- 3 000 Kč nebo z velmi oblíbené, chirurgické oceli- do 800 Kč.
Fotograf
I snoubenci, se skromným svatebním rozpočtem, si chtějí na svůj svatební den uchovat krásné vzpomínky v podobě fotografií. To však neznamená, že si musejí najmout profesionála na celý svatební den, a zaplatit za něj tolik, kolik za celou svatbu dohromady. Profesionálního fotografa si mohou najmout pouze na svatební obřad a pár po-svatebních snímků. (viz článek Jak ušetřit.)
Vybírat fotografa na svatbu nemusíte jen mezi profíky, zkuste se podívat na nabídky amatérských fotografů, jejichž práce je často od práce profesionála k nerozeznání, ale rozdíl ceny je značný. Amatérského fotografa, případně studenta fotografické školy můžete sehnat už za 1 000 Kč.
Kadeřník/vizážista viz kapitola Jak ušetřit na svatbě
Sečteno podtrženo, nejlevnější varianta svatby, pouze se svědky vás vyjde zhruba na 10 000 – 13 000 Kč, vždy však mějte připravenou určitou finanční rezervu, kdybyste se do předem stanovené kalkulace nevešli.