1-2-svatba - Svatební rozpočet - Jak ušetřit na svatbě?

Jak ušetřit na svatbě?

Snad ani nemá cenu dlouze diskutovat o tom, že svatba je drahý špás. Každý si přeje, aby jeho svatba byla jedinečná, dokonalá, aby na ni všichni dlouho vzpomínali a po pravdě řečeno, lesk svateb z hollywoodských filmů dělá s našimi představami o vlastní veselce také své. Zjistíte-li pak, že by vás svatba snů uvrhla do několikaletého dluhového pekla, nezbývá, než se zamyslet nad škrty v rozpočtu.

Kde však vzít, aby se takříkajíc vlk nažral a koza zůstala celá? Přinášíme vám několik osvědčených rad a tipů, jak ušetřit za svatbu:

  • Místo svatebního obřadu- radnice, úřad, kostel     0 Kč

Netrváte-li na pohádkové zámecké svatbě či nemáte-li vysněné místo svatebního obřadu pod hrušní, kde jste se poprvé políbili, pak je místo svatebního obřadu vcelku snadno redukovatelnou položkou svatebního rozpočtu- váš svatební obřad můžete situovat do kostela, na radnici či do obřadní síně městského úřadu. Obřadní místa radnic či úřadů jsou navíc často umístěny v místních zámečcích či krásných, reprezentativních místnostech, takže se nemusíte bát, že by romantického ducha vaší svatby pohltila strohost kancelářského nábytku a šedivých běhounů.

Totéž pak platí i pro kostely, spadající do farnosti, které jste členem- zde se často platí pouze jakýsi příspěvek kostelu či provozní náklady na obřad, které se pohybují v řádu stokorun či závisí na vaší dobré vůli.

Celá věc má ovšem malý háček: zdarma vás oddá pouze úředník na radnici/městském úřadě, v místě vašeho trvalého bydliště. Pro kostely pak platí, že musíte být členem té či oné farnosti a být danou církví pokřtěni (zejména u katolických kostelů). Nejste-li věřící, pak vás žádný z církevních hodnostářů v kostele (a navíc zdarma) neoddá.

  • Svatební oznámení- samovýroba   5-10 Kč/ks

Ušetřit několik stokorun lze i na svatebním oznámení. Nic však není zcela zadarmo, obrňte se trpělivostí, tato úspora peněz vás bude stát něco z vašeho času a šikovnosti. Jste-li zruční, může výsledek předčít kdejaké luxusní, kupované oznámení. Zde najdete několik tipů na originální, podomácku vyrobená, svatební oznámení.

  • Svatební šaty pro nevěstu- z druhé ruky, výprodeje…    1 500 – 5 000                   

Nevěstiny svatební šaty jsou jednou z nejvyšších položek finančního plánu svatby, zvláště trvá-li nevěsta na luxusním modelu světoznámého návrháře. Okleštit tento výdaj však nemusí v žádném případě ubírat na půvabu nevěstě- možností, jak ušetřit za svatební šaty je hned několik:

a) šaty z druhé ruky- ačkoli to zní velmi neromanticky, výsledek není prakticky o nic horší, než půjčíte-li si již několikrát nošené luxusní šaty v půjčovně, ba právě naopak, můžete natrefit naprvotřídní, model svatebních šatů, jedinkrát nošený a za zlomek původní ceny.

b) ušití svatebních šatů- necháte-li si ušít ne příliš komplikované, svatební šaty v průměrně drahém krejčovství, můžete za ně v porovnání s půjčovným či cenou nových šatů ušetřit mnohdy až polovinu ceny.

c) svatební šaty z konfekce- netoužíte-li po princeznovských šatech s dlouhou vlečkou, ale naopak po střízlivějším modelu, pak se porozhlédněte po obchodech s běžnou dámskou konfekcí. V nepřeberné nabídce kamenných i internetových obchodů jistě objevíte vhodné šaty na svatbu, podle vašich představ.

d) výprodej- neposlední možností, kde pořídit svatební šaty a nezruinovat při tom své konto jsou výprodeje a outlety se svatebním zbožím. Právě zde můžete narazit na krásné, značkové kousky za minimální ceny.

Ačkoli svatební šaty, které si opatříte tímto způsobem, vás možná vyjdou na stejné peníze, jako šaty z půjčovny, nezapomínejte, že výhodou vlastních šatů je, že je bez pokut a příplatků můžete ušpinit a navíc, po svatbě prodat, čímž se vám vaše investice částečně vrátí.

  • Oblek pro ženicha- investice do budoucna, půjčovna…    1 500 – 3 000 Kč

Pánové to mají, co se strojení na svatbu, týče, o něco snazší než dámy, konečně slušně/slušivě oděný ženich si vystačí s padnoucím oblekem, který možná už ve skříni má nebo si jej pořídí a v dalších letech jej ještě často využije. V případě, že ženich už jeden padnoucí oblek má, naprosto postačí, dokoupí-li si/vypůjčí doplňky, kterými by se sladil s nevěstou či pozvedl svůj všední oblek na slavnostní (vestička, kravata, kapesníček).

V případě, že ženich žádný vhodný model nevlastní, může si jej zapůjčit (obvykle do 2 000 Kč) či si jej koupit, je to konečně investice do budoucna. Cenově výhodné pánské obleky pak lze sehnat v běžné konfekci i větších hypermarketech.

  • Obuv pro nevěstu a ženicha –   300 – 500 Kč 

Obuv pro nevěstu a ženicha tvoří velmi proměnlivou součást finančního plánu svatby. Existují svatební boty za tisíce, ale i za pár stokorun. Kde a jak lze na svatební obuvi ušetřit se přečtěte zde.

  • Svatební účes a líčení (se zkouškou)- zvládne zručná kamarádka…    0 – 1 500 Kč    

Každá nevěsta chce být na své svatbě ta nejkrásnější- k tomu jí pomáhej zručný kadeřník a vizážista… I tato položka na svatebním rozpočtu je redukovatelná a nemusíte za ni platit svou krásou ve svatební den. Máte-li zručnou kamarádku, maminku, sestru, můžete je požádat o pomoc s líčením a česáním a případně si s nimi účes a líčení na svatební den vyzkoušet předem. V takovém případě vás svatební zkrášlení vyjde, takříkajíc, myší dírou.

Druhou variantou, jak ušetřit za svatební líčení a účes, je spolehnout se na ozkoušenou, známou kadeřnici/vizážistku, ušetřit za zkoušku účesu/líčení a ve svatební den si to celé střihnout rovnou naostro. Nezapomeňte si však raději nechat časovou rezervu pro případ nutnosti předělání čehokoli.         

  • Svatební bižuterie- pomůže rodinná šperkovnice 0 – 300 Kč  

Na úvod rady, jak ušetřit za svatební šperky/bižuterii, bychom rádi upozornili, že méně je mnohdy více a svatba neznamená, že nevěsta musí cinkat, jako lustr. Již samotné dodržení této zásady vám už pár kaček ušetří. Poté, co dobře zvážíte, jakou bižuterií/šperky se chcete zdobit, prohlédněte si dobře zásoby domácí šperkovnice či se poptejte po kamarádkách a známých, zda někdo nemá šperk, jaký hledáte. Další tipy na to, kde a jak ušetřit za svatební zdobení najdete zde.

  •  Taxi pro hosty- smáčknout se, co to jde/nejezdit nikam 0 Kč

Stojíte před problémem, jak ušetřit za převoz nemotorizovaných svatebních hostů ze svatebního obřadu na místo svatební hostiny? Pak se vám naskýtají dvě možná řešení: první je, vyzvědět od svatebních hostů s automobilem, kolik volného místa jim v autě zbývá a vyplnit jej „nepojízdnými“ svatebčany.

Druhým, elegantnějším řešením je uspořádat svatební hostinu v blízkosti/na místě svatebního obřadu. Tímto kujónským řešením vám odpadnou všechny trable, spojené s logistikou svatebního dne.

  • Výzdoba aut- v jednoduchosti je krása   0 – 100 Kč

Pokud se přeci jen nevyhnete nutnosti přejíždět ze svatebního obřadu na hostinu, pak starosti se sháněním panenky na auto, květinové výzdoby a podobných „nezbytností“, hoďte rychle za hlavu. Auto (ano, i to nevěstino) je pouze dopravním prostředkem, jehož hlavním účelem není vypadat jako střelnice, ale dovézt hosty z jednoho místa na druhé.

Chcete-li přesto nějak odlišit svatební kolonu od běžného provozu, pak postačí, přivážete-li na antény aut bílou stužku. V tu ránu máte elegantní, nekýčovité řešení pro vaše svatební auta, které vás nebude stát víc než pár desetikorun. Investujete-li peníze, ušetřené na výzdobě aut do svatbního pohoštění, hosté jistě ocení.

  • Fotograf- stačí když nafotí svatební obřad   2 500 – 5 000 Kč

Každý touží mít ze své svatby co nejkrásnější fotografie, což nahrává vysokým cenám nabídek svatebních fotografů. Zdráháte se obětovat měsíční výplatu na oltář profi-fotek ze svatebního dne? Pak si profesionálního fotografa najměte pouze na svatební obřad a hodinu na společné fotografování po obřadu. O ostatní fotografie se jistě s radostí postarají přátelé a rodina. Navíc budete mít momentky z vašeho svatebního dne z různých pohledů, očima různých lidí, což může ve na konec přinést lepší a nepochybně originálnější výsledek.

  • Živá hudba při obřadu- …nebo z magnetofonové pásky?  0 – 1 000 Kč

Jistě lze souhlasit s názorem, že živá hudba patřičně dokreslí a podtrhne slavností atmosféru svatebního obřadu. Hledáte-li však ve vašem finančním plánu skulinu, kde ubrat a neošidit při tom svatební hosty ani sebe, pak výměna živého hudebního doprovodu za reprodukovaný je jedna z možností. Některé obřadní síně nabízejí reprodukovanou hudbu k obřadu zdarma, jiné za poplatek do 1 000 Kč.

  • Snubní prstýnky- nejen zlato a brilianty se třpytí  1 000 – 3 000 Kč

Snubní prstýnky vám jako jedna z mála věcí zůstane po svatbě na ruce ideálně po celý život. Proto se nevyplatí na nákupu snubních prstýnků šetřit. Víte-li však předem, že snubní prstýnek nebudete nosit (např. proto, že vám nedovoluje vaše povolání), pak určitě nemá cenu investovat do dvou zlatých prstenů, jejichž cena nemá vrchní hranici. Stejnou, symbolickou, službu vám při obřadu vykonají stříbrné prstýnky či prstýnky z chirurgické oceli.

Jste-li proti nákupu snubních prstýnků vůbec, pak si je pouze pro svatební den můžete vypůjčit v půjčovně či z rodinných zásob.

                                                                       

  • Svatební dort-  aneb dortu je jedno, odkud je 1 500 – 3 000 Kč

Svatební dort je takovou položkou na svatebním rozpočtu, na níž se nevyplácí šetřit. Suchý a přeslazený dort vám v rodině nezapomenou, stejně jako vám neodpustí, vypustíte-li tradici svatebního dortu úplně.

Mohlo by se tedy zdát, že na svatebním dortu se pranic ušetřit nedá, ale…chyba lávky! Není žádným tajemstvím, že ve větších městech, kde je poptávka vyšší, jsou i ceny (nejen) dortů také takové. Buďte si jisti, že vašim hostům nebude záležet na tom, zda vám byl dort dovezen z Mělníka od šikovné pekařky (byť i amatérské) či jste jej pořídili 3x dráž v pražské cukrárně. Rozhodující je výsledek!

Neleňte proto vyrazit na ochutnávku dortu, shánějte reference, poptávejte se ve svém okolí- koupit drahý dobrý dort není kumšt, sehnat stejně dobrý, ne-li lepší, za polovic, vás bude stát trochu námahy, která ale jistě nepřijde na zmar!         

  • Svatební koláčky + výslužky- peče máma, peče teta…         1 000 – 2 000 Kč   

Za výrobu svatebního cukroví se dá ušetřit nemalá částka korun, na druhou stranu, připravte se na hodiny a hodiny pečení. Zapojte prarodiče, tety, přátele, známé, aby každý napekl pár druhů cukroví, vzájemně se mohou chlubit a chválit na svatebním koštování.

  • Květiny (nevěsta, maminky, svědkyně, korsáže, myrty, stůl)- co louka dá 0 Kč   

Nemáte-li svatbu v lednu nebo únoru, pak se vždy najde něco, z čeho kreativní hlava a šikovné ruce uváží efektní kytici. Hlavní svatební sezona, od jara do podzimu, má výhodu luk a zahrad plných květin. Jednoduchou a elegantní svatební kytici si tak můžete uvázat sami, ze sezónních květů, třeba z růží, pivoněk, jiřin, slunečnic, narcisů, oblíbených konvalinek atd. zakomponovat můžete i bobulovité větvičky jeřabin či luční trávy, které vaší home-made kytici dodají na originalitě.

Z lučních květů, ovázaných drátkem a spojených špendlíkem můžete stejně dobře připravit i korsáž pro ženicha se svědkem a tatínky. A co s myrtou na klopy svatebčanů? Neroste-li vám na zahradě myrta, pak buxus, který se myrtě podobá, jako vejce vejci, najdete za plotem v každé ulici.        

  • Pohoštění svatebních hostů- domácí strava, raut….. 200 – 300 Kč/os     

Svatební hostina a případné večerní pohoštění hostů patří k nejvyšším položkám svatebního rozpočtu. Na svatebním pohoštění se přílišná šetrnost nevyplácí, mnohdy je to totiž, ať se vám to líbí nebo ne, jeden z nejsilnějších a nejtrvalejších dojmů, který si hosté z vaší veselky odnesou. Nechcete-li být tedy vzpomínáni jako ti s tou hladovou svatbou a zároveň se nechcete rodinnou trachtací nechat přivést na buben, pak vám doporučujeme přehodnotit, znovu uvážit a propočítat všechny možnosti stravování ve svatební den. Zde vám představíme tři, k vaší kapse šetrné možnosti, které svou spokojeností nemusí zaplatit ani hosté:

1) Domácí oběd a večerní grilování- tato varianta svatebního pohoštění představuje ideální řešení otázky, jak ušetřit a přitom si užít. Máte-li dostatek prostoru, ať už v domě, nebo na zahradě (možnost půjčit si party stany) můžete svou svatební hostinu situovat právě tam. Výběr a nákup veškerých potravin, stejně tak jako příprava jídel je pak zcela na vás a vaší fantazii. A kdo by odolal jednoduché, leč chutné, maminčině či babiččině, domácí kuchyni? Vás navíc toto pohoštění bude stát pouze cenu surovin, což je v porovnání s cenou svatebních menu v restauraci pouze zlomková část.

2) Raut v restauraci- i tato druhá možnost svatebního pohoštění hostů je o dost výhodnější, než tradiční servírované svatební menu. Vhodným sestavením rautových jídel se navíc vyhnete protaženým obličejům hostů nad vaším oblíbeným gulášem či polévkou, která jim zrovna nejede.

3) Vlastní nebo objednaný raut na pronajaté místo- další variantou je pronajmutí si prostoru, do něhož si přivezete vlastní pohoštění, ať už vlastní výroby, či odjinud objednané. Výhodou tohoto řešení je, že v sobě kloubí možnost luxusní lokality, z níž zaplatíte pouze pronájem sálu/prostoru a jídlo si poté objednáte u cenově dostupnější cateringové společnosti či si jej sami navaříte. Ačkoli se vám tedy zprvu může zdát částka za pronájem příliš vysoká, zvažte a propočítejte, zda jejím zaplacením a vlastním dodáním jídla neušetříte ve finále mnohem víc.

Pár dobře míněných rad na závěr:

Objednávání služeb a zboží

Budete-li se řídit následující radou, můžete na své svatbě ušetřit až několik tisíc korun:

Slovo svatba je hotovým magnetem pro obchodníky se službami a zbožím. Pod heslem: „ženíte se/vdáváte jen jednou, dvakrát za život, tak přeci nebudete škudlit“, si mnohdy za zboží (květiny, zákusky a cukroví…) a zejména služby (autodoprava, kadeřník/vizážista…) řeknou i několikanásobně vyšší cenu, než jaká platí pro běžné zákazníky.

Vyhnout se vysokým platbám za zboží a služby s přídomkem „svatební“ (kytice, auto/taxi, účes) můžete jedině tak, že se při jejich objednávání nezmíníte o účelu, k němuž jsou určeny. Podstatou celého „fíglu“ je nevyslovit slovo „svatba“ při jednání s dodavateli- zatajit, že objednáváte pět taxíků pro svatební hosty, že kytička, kterou kupujete, není pro babičku k svátku, ale na svatbu atd.  Pouze tak máte šanci získat to či ono za svou skutečnou cenu.

Svatební hostina/party a svatební hosté

Mnoho snoubenců se nechce vzdát vidiny obrovské svatby se stovkou hostů. Na druhou stranu není v jejich finančních možnostech všechny své hosty pohostit a tak vymýšlejí složité a kostrbaté plány, kdo půjde na oběd, kdo dostane na odpoledne rozchod a půjde až na večerní party. Nutno dodat, že takového plány jsou v případě, že hosté přijeli z daleka a přivezli svatební dar, zcela nevhodné. Proto pro vás máme dvě doporučení:

Okleštěte výběr svých svatebních hostů na takový počet, který jste schopni pohostit. Nechcete-li se však přesto zříkat přítomnosti padesáti bývalých spolužáků a kolegů, pak vám nezbývá, než rozloučit se s tradičním obědem a svatební obřad situovat do odpoledních hodin a svatební hosty pozvat všechny až na svatební zábavu a raut.

  • Nápoje (nealko, pivo, víno)- domácí bar, prohibice              200 – 500 Kč/os

Pořádáte-li svatební hostinu a následnou party doma/na zahradě, pak není nic efektivnějšího a snazšího, než s dostatečným předstihem zajišťovat nápoje na svatbu v nejrůznějších slevových akcích. Touto cestou můžete ve finále ušetřit i několik tisíc oproti jednorázovému nájezdu na obchodní dům.

Nehostíte-li své svatební hosty u rodinného krbu, potažmo nezjišťujete-li nápoje na vaši veselku sami, osobně, a přesto by vás zajímalo, jak se nezruinovat, zde je několik rad:

a) Předem si s obsluhou restaurace dohodněte, co platit budete a co už nikoli. Nechceme házet všechny hosty do jednoho pytle, ale najdou se tací, kteří s heslem: když je to zadarmo- neznám slovo nemůžu, vypijí půl lahve drahé whisky, nakoupí si cigarety na celý týden a nakonec jim ještě budete přikládat obklady.

b) Nebojte se vymezit si hranice, toho, co ještě na váš účet půjde a co už nikoli: požadavky typu „platíme pouze nealko, pivo a víno, ostatní si platí každý za své“, pochopí každý barman a vy si tak si ušetříte nemilý zážitek s placením výše zmiňovaných „laskomin“.

c) Máte-li přesto obavu, že by se váš účet mohl vyšplhat do horentní výše, požádejte obsluhu, aby vás např. každou hodinu spravovala o stavu vašeho účtu. Bude-li se vám zdát, že se hosté příliš „rozpili“, můžete tomu udělat přítrž společným tancem či hrou.

Na českých veselkách se rovněž často praktikuje, že novomanželé předplatí nápoje v určité cenové výši. Poté, co je tento limit vyčerpán si hosté platí své pitivo za své. Tuto možnost vám však raději nedoporučujeme a to hned ze dvou důvodů: jednak nepůsobí vůbec dobře, musejí-li za sebe svatební hosté na svatbě platit a za druhé nikdy nemáte jistotu, že se částka skutečně propila, že z ní něco nezbylo, zkrátka ztrácíte přehled, čehož rádi využijí v nejednom hostinském zařízení.       

  • Kapela/DJ na svatební zábavu- či pár oblíbených desek…? 0 – 1 000 Kč

Jistě budete souhlasit s tím, že na svatební zábavě by se šetřit nemělo, vždyť je to vzpomínka pro vás i svatební hosty a přeci nechcete vzpomínat na svatební nudu…? Neznamená to však, že za vystoupení živé kapely dáte tolik, kolik za týdenní dovolenou u Balatonu. Živou kapelu nebo DJ můžete nahradit tím, že si připravíte několik desek se všeobecně oblíbenou, taneční hudbou, které budete sami/obsluha restaurace pouštět.

Pokud se vám dvakrát nezamlouvá pouštět si hudbu z CD, pak můžete nechat přivydělat si brigádníka/studenta, který vám bude pouštět z vašich připravených seznamů/z internetu, hudbu na přání.

  • Děkovací kartičky-  domácí tvoření            5-10 Kč/ks

Poděkování svatebním hostům za dary a společnost je milým zvykem a hezkou vzpomínkou na svatební den. Za děkovací kartičky však nemusíte dávat tisíce, aby splnily svůj účel. Jde o osobní dík a tak je nejlépe pojmout jej, jak si žádá, tedy osobně. Poděkování můžete napsat z druhé strany svatební fotografie, poslat pohled ze svatební cesty, či vyrobit jej doma podobně, jak bylo popsáno v odstavci, věnovaném výrobě svatebního oznámení.