1-2-svatba - Oblečení svědků a svatebních hostů - Oblečení svatebních hostů

Oblečení svatebních hostů

Jste-li pozvaní jako hosté na svatbu, pak dříve či později budete stát před otázkou, co si na svatbu obléct a co raději nechat ve skříni na jindy, abyste se nedopustili společenského faux pas?

Svatební hosté by měli být slavnostně ustrojeni, jak si daná situace žádá: k formálnímu církevnímu obřadu by měli volit formální úbor- muži by měli mít oblek, ideálně tmavý s kravatou či motýlkem a uzavřené, šněrovací boty. Ženy by si měly dát pozor na to, aby měly během obřadu zahalená ramena, měly by se vyvarovat délce šatů pod zadek a příliš velkým výstřihům.

K civilnímu obřadu si mohou volit svatební hosté méně formální šaty: muži mohou mít světlé obleky, kravata je vhodná, ale není podmínkou. Uzavřené boty jsou samozřejmostí, avšak kromě šněrovacích si mohou pánové obout i třeba mokasíny. Dámy mohou mít šaty odhalující ramena. Vyzývavé výstřihy a mini sukně jsou i v tomto případě nevhodné.

Následuje-li po formálním obřadu hostina na méně formálním místě, (např. na statku nebo na zahradě) mohou se svatební hosté převléci do méně formálních, pohodlnějších šatů, které budou sice méně slavnostní, ale přesto nebudou znevažovat situaci. Pánové si mohou sundat saka, převléci si košili s krátkým rukávem, sundat si kravaty (povolit opasky). Dámy mohou své kostýmy vyměnit za příjemné letní šaty (možno i bez ramínek) či kalhoty (ne rifle, ne manšestráky!) s halenkou.

Všem dámám na svatbě pak platí zákaz bílé barvy, která je pro tento vyhrazena jen nevěstě a případně dětským družičkám. Dvakrát vhodné nejsou ani šaty v barvách ivory, champagne, světle béžová či světlá holubí šeď, které mohou působit „nevěstovským“ dojmem, případně černé šaty, které jsou všeobecně považovány za smuteční. Máte-li však již pořízené šaty v některé z těchto barev, neznamená to, že si musíte koupit jiné šaty. Pouze se snažte je doplnit barevnými doplňky, které nevěstovský/smuteční dojem rozbijí a budou vcelku působit jako elegantní model- např. barevné, třeba modré sako, bolerko, boty a kabelka, korále atp. Naopak kombinace výše zmíněných barev šatů v kombinaci se stříbrnými a zlatými doplňky příliš vhodná není.

Vedle bílé barvy se ženám nedoporučují ani šaty křiklavých barev. Ve svatební den by měla veškerou pozornost přitahovat nevěsta, ne křiklavé šaty některých hostů. Co se týče střihu šatů na svatbu, pak by neměl být příliš odvážný a sexy. Výstřihy k pupíku, sukně končící těsně pod zadkem, „sofistikované“ pruhy látky, ponoukající mužské pohledy a fantazii- to vše nemá na svatbě co dělat. Naopak šaty ke kolenům, max. do půli stehen, s decentním výstřihem rozhodně neurazí.