1-2-svatba - Svatební oznámení - Svatební oznámení a vše kolem něj

Svatební oznámení a vše kolem něj

Zajímá vás, k čemu slouží svatební oznámení, když už stejně všichni o svatbě vědí? Zajímá vás, komu se posílá svatební oznámení a v jakém předstihu? Nebo co vše musí svatební oznámení obsahovat? Na to vše a ještě mnohem víc vám odpovíme v následujícím článku. Takže pěkně popořadě:

Proč se rozesílá/roznáší svatební oznámení?

Ačkoli jste o chystané svatbě řekli všem příbuzným a širokému okolí hned po zasnoubení, přestože má vaše maminka už datum, hodinu i místo pečlivě označené v kalendáři a nejinak babička a sourozenci, neznamená to, že jim už nemusíte dávat svatební oznámení. I když si možná na oficiality nepotrpíte a jak v rodině, tak mezi přáteli, svatba je přeci jen trochu jiný šálek kávy a určitá formálnost by měla být zachována, vždyť svatba je z velké části aktem formálním a tradičním…

Svatební oznámení je první, oficiální zmínkou o svatbě a prvním formálním pozváním svatebních hostů. Stylem svatebního oznámení (klasické, vtipné, tematické) pak avizujete hostům, co mohou od tohoto dne očekávat, jaká je pro ně připravena zábava. Svatební oznámení- vybraný text, obrázek/dekorace, provedení, vypovídá o tom, zda bude váš svatební den vzrušující zábavou pro všechny, neformálním příjemným posezením pro širokou rodinu, klasickou českou veselicí, která nadchne hlavně babičky či zábavným tematickým večírkem. Nepodceňujte proto téma svatebního oznámení a věnujte jeho výběru čas a péči, vaši hosté to jistě ocení a o to víc se budou na váš velký den těšit!

Komu všemu se posílá svatební oznámení?

Odpověď na otázku, komu poslat svatební oznámení je prostá: každému, koho chcete na svatbu pozvat. Neplatí, že oznámení se roznáší pouze někomu a jinému stačí napsat sms, kde má kdy být. Posláním svatebního oznámení dáváte hostům najevo, že si jich vážíte, a že s nimi počítáte.

Samozřejmě neplatí, že každý z hostů musí dostat jedno oznámení. Zvete-li kupříkladu svou sestru s její rodinou, tetu se strýcem a dětmi, které s nimi bydlí, či manželské/partnerské dvojice, pak stačí jedno svatební oznámení pro celou rodinu/pro pár. Naopak, pokud zvete tetu s rodinou, ale sestřenice už má vlastní rodinu, měli byste poslat jedno oznámení tetě (se strýcem) a druhé pak rodině sestřenice, zkrátka do každé pozvané domácnosti jedno oznámení. (Za domácnost se v tomto případě považují i páry, které spolu nebydlí- např. váš kamarád s přítelkyní).

Velmi častým nešvarem snoubeneckých párů je, že pozvou na svatbu svého přítele/přítelkyni a “zapomenou” či lépe nechtějí, aby přišli se svými partnery. V mylném domnění, že jejich svatba je jedinkrát za život a chtějí na ní mít pouze ty, které dobře znají/mají rádi, pak páchají přestupky proti slušnému chování. Svatba je společenskou událostí, na kterou není vhodné chodit sólo, zvláště, když má daná osoba partnera- lhostejno, zda jej snoubenci znají  a mají rádi. Nepozváním jednoho z partnerů snoubenci ukazují nedostatečný respekt k pozvané osobě a navíc vlastní neznalost etiky.

Pokud chcete některým příbuzným, známým, kolegům z práce pouze oznámit, že se budete brát, nemusíte je hned zvát na svatbu. Stačí, když jim předáte/pošlete svatební oznámení ex post, tedy až po svatbě, kde sdělíte, že jste byli oddání.

Kdy poslat svatební oznámení?

Odpověď na otázku, kdy se posílá svatební oznámení, není zcela jednoznačná. Neexistuje žádný předepsaný termín, který by přesně udával, v jakém předstihu by mělo být svatební oznámení odesláno. Přesto existuje nepsané pravidlo minimálně jednoho měsíce až 6 týdnů před svatbou. Je-li pak svatba plánovaná na letní měsíce, je vhodné uvědomit svatební hosty s větším předstihem, aby si byli schopni naplánovat dovolenou a nestalo se tak, že polovina svatebních hostů se bude v kýžený den opalovat v Chorvatsku. Z tohoto důvodu není od věci poslat svatební oznámení dva, klidně i tři měsíce dopředu.

Ve světě se stala velmi populární a osvědčenou rezervace termínu u svatebních hostů, tzv. Save the date (ulož datum). O co se jedná? Máte-li naplánovaný termín svatby na letní měsíce, či na jiné roční období prázdnin, ale ještě nevíte přesně hodinu ani místo svatebního obřadu, abyste mohli poslat svatební oznámení, pak pošlete tuto rezervaci, save the date, na termín vaší svatby, kde vybraným svatebním hostům oznámíte, že chystáte svatbu v ten a ten den, ať si udělají čas, že jsou zváni. Save the date kartičku (pohlednici/fotografii) můžete klidně poslat i tři čtvrtě roku dopředu, takže ani hosté, zvyklí plánovat svou letní dovolenou v prosinci, nebudou vyloučeni z účasti na vaší svatbě. Posíláte-li hostům save the date kartičku, pak si můžete dát se svatebním oznámením načas a odeslat jej třeba jen pouhý měsíc před svatbou.

Pozor! Save the date nenahrazuje tradiční svatební oznámení, pouze svatebním hostům avizuje, aby uvedený termín měli v patrnosti a nic si na daný den neplánovali. Pošlete-li svým svatebčanům save the date, neušetříte si rozesílání svatebního oznámení, ve kterém budete hosty informovat o místě konání, hodině a dalších nezbytnostech.

Co musí být na svatebním oznámení?

Co vše má obsahovat svatební oznámení? Co vše se dává do obálky k oznámení? Tak to je otázka, kterou si klade nejeden snoubenecký pár… Naštěstí jste na tom správném místě, kde najdete odpověď na vše, co vás zajímá.

Začněme hezky popořádku: co by mělo obsahovat svatební oznámení?

Jistě uznáte, že je minimálně k vzteku vytisknout svatební oznámení a zjistit, že na nich chybí podstatný údaj, na který se v předsvatebním shonu zapomene raz dva. Takže si to projděme pěkně celé…

Na svatebním oznámení rozhodně nesmí chybět jména snoubenců (ne každý adresát je jasnozřivý či dostatečně důvtipný, aby se podíval na jméno odesílatele a poznal, kdo jej vlastně zve na svatbu). Dále nesmí chybět datum svatby (kompletní, tedy nejen den a měsíc, ale i rok-jeden nikdy neví). Velmi důležitá je přesný čas svatebního obřadu. Zde se pokud možno vyhněte zavádějícím obratům jako „pravé poledne“, „poledne“ „odpoledne“ či „v pod večer“. Zatímco pro většinu lidí je např. pravé poledne ve 12.00, najdou se tací, kteří klidně přijdou o hodinu později v domnění, že právě teď je pravé poledne. Chcete-li předejít takovýmto nedorozuměním, nebásněte a formulujte přesně.

Ostatní informace na svatebním oznámení nejsou povinné, ale v české kotlině žádoucí. Které to jsou? Např. svatební motto, nebo citát, který se uvádí před samotné svatební oznámení. Dále následuje samotný text svatebního oznámení, ve kterém jsou zakomponovány všechny výše zmíněné informace. Hodláte-li pozvat všechny své svatební hosty rovněž ke slavnostní tabuli, pak můžete ke svatebnímu oznámení připojit dodatek o tom, že jsou zváni na svatební oběd/party/raut/večeři… a místo, kde se bude pohoštění konat. Od věci nebývá ani požadavek potvrzení účasti na svatbě do určitého data. Tento dodatek oceníte především při závěrečném dolaďování a plánování svatebního pohoštění, výslužek atd.

Obálku se svatebním oznámením popište jmény/iniciály křestních jmen či výmluvným slovem rodina, všech těch, kteří jsou na svatbu zváni. Je nevhodné napsat pouze jméno kamarádky/nejbližší příbuzné a doufat, že se zbytek rodiny/partner dovtípí, že jsou také pozváni.

Nakonec nezapomeňte na obálku se svatebním oznámením uvést vaší adresu a třeba i e-mail, kam vám mohou hosté dát vědět, zda přijdou, případně se s vámi osobně domluvit na jiných organizačních věcech.

 Co přidat do obálky ke svatebnímu oznámení?

Nejsou-li všichni svatební hosté zvaní ke svatební tabuli, pak vám nezbývá, než připravit/nechat vytisknout, zvací kartičky ke svatebnímu pohoštění pro každé svatební oznámení zvlášť. Tyto svatební pozvánky mají podobu menší kartičky, na které stojí, že dané svatební hosty zvete buď ke svatební tabuli, či chcete-li, tak až na večerní zábavu/raut. Na kartičku nezapomeňte uvést, kde se bude hostina/zábava konat.

V neposlední řadě můžete ke svatebnímu oznámení připojit kartičku s přáním svatebního daru/tipem na svatební dar, webovou stránkou, kde máte svatební seznam, či jednoduše žádost o finanční dar.

Velmi praktické je rovněž přibalit do obálky se svatebním oznámením alespoň hrubý náčrt časového harmonogramu svatebního dne. Hosté tak budou předem počítat s hodinovým focením novomanželů, což jim čekání usnadní, případně budou vědět o speciálních požadavcích na dress code/kostýmy, budou vědět, kdy bude zábava končit, či zda je pro ně připravený rozvoz nebo si jej mají zajistit sami.