1-2-svatba - Svatební kytice a květiny na svatbu - Květiny a svatební etiketa

Květiny a svatební etiketa

Ptáte se, kdo má na starosti objednávání a placení květin na svatbu? Jak, kdy a kdo je komu dává? Či jak je to s květinovými dekoracemi a květinami samotnými ve svatební den vůbec? Zde najdete odpověď na vše, co vás ohledně květin a svatební etikety a logistiky zajímá.

Kdo se má na starosti svatební květiny?

Podle tradice by svatební květiny měl mít na starost, objednávat a platiti ženich. Tradice je to sice pěkná, romantická, avšak trochu nepraktická. Jak popisuje článek Jak vybrat svatební kytici, měla by být nevěstina kytice vybírána s ohledem na její svatební šaty, barevný typ (světlá/tmavá x teplé/studené odstíny), ale třeba i postavu. A teď ruku na srdce, milé nevěsty, dovedete si představit, jak váš nastávající konzultuje s floristkou váš barevný typ pleti nebo jak jí ukazuje fotografii vašich svatebních šatů?

Nic naplat, tradice musí jít stranou- květiny na svatbu vybírají oba snoubenci dohromady spolu s květinářkou. Placení květin je pak přirozeně na ženichovi- nelze přeci, aby si nevěsta kupovala sama sobě květiny…

Kdo ve svatební den přiveze květiny, vyzdobí hostinu a obřadní síň?

Pokud jste se již zamýšleli nad harmonogramem svého svatebního dne, možná vás znepokojilo pár detailů ohledně logistiky svatebních květin a květinové výzdoby. Stihnete vyzvednout v předsvatebním frmolu květiny? Koho požádáte (a je to vůbec vhodné), aby vám vyzdobil obřadní síň (kdo tam zaveze květiny, je-li místo svatby z ruky?) svatební tabuli (opět otázka, kdo tam doveze květiny?) kdo nazdobí auta, apod.? Nebude lepší, vyzvednout si květiny už v předvečer svatby, abyste na vše měli dost času?

Nepanikařte, zde vám zodpovíme všechny vaše otázky a uklidníme vaše obavy. Nejprve k otázce, jak je to s dovozem svatebních květin? Dle tradice by měl tuto činnost obstarávat ženich. Všichni si však dovedou představit předsvatební shon, zvláště je-li svatba v dopoledních hodinách… To pak nikdo nemůže po jednom z hlavních hrdinů dne chtít, aby se vozil s pugéty.

Máte-li ochotného svědka, sourozence či kamaráda, můžete požádat o pomoc s dovezením květin je. Nechcete-li však nikoho obtěžovat, či nemáte-li koho, pak se můžete spolehnout na služby květinářství, které vám (díky vaší velké objednávce a útratě), možná samo nabídne dovoz květin ráno před svatbou až domů, ať už zdarma nebo za poplatek.

Výhodou dovozu květin samotným květinářstvím je, že si často můžete stanovit přesnou hodinu, na kterou mají být květiny doručeny. Dále vězte, že květinářství mají s přepravou květin a tím, jak je uchovat po cestě čerstvé lepší zkušenosti, než kdokoli jiný a tak nemusíte být zklamáni, až vám v parném dni kamarád doveze ovadlé kvítky. Pokud objednáváte květiny v menším květinářství, které vám tuto službu nemůže poskytnout, můžete svou starost naložit na bedra profesionálnímu kurýrovi.

Pokud se sami sebe ptáte, zda by nebylo nejjednodušší dovézt květiny večer před svatbou, pak jevíte jasné známky pokročilého stadia svatební horečky. Je pochopitelné, že ve svůj svatební den nechcete kdekoli, jakkoli improvizovat, čekat na poslední chvíli, uvíznout v dopravní zácpě, ale… Svůj svatební den byste si měli především užít, ne se strachovat, v jakém bodě může co nevyjít- spoléhejte proto na profesionály. Mimo jiné, svatební květiny, které s vámi budou nocovat doma, budou na druhý den vypadat, jako by jim dal někdo facku a ne jako čerstvá, krásná ozdoba!

Ptáte se, kdo obstará květinové aranžmá obřadní síně a svatební hostiny? I s tímto vám rádi pomohou v každém větším květinářství. V praxi to vypadá tak, že květinářka (případně její asistentka) přijede na místo svatebního obřadu např. ½ hodiny před vámi a květiny naaranžuje, jak jste se domluvili. Obdobně to probíhá s květinovou výzdobou svatební hostiny či dekorací aut svatební kolony. Pokud vámi vybrané květinářství tuto službu nenabízí, máte o trochu ztíženou situaci, avšak nijak dramaticky. Vše, co budete potřebovat, jsou lidé, kterým věříte, a na které je spolehnutí. Požádejte svého kamaráda o vyzvednutí květin a jejich dovoz na místo svatebního obřadu. Vysvětlete mu svou vizi aranžmá, případně poproste správce prostoru o pomoc. Totéž udělejte v případě svatební hostiny, aranžmá stolu se pak může ujmout např. obsluha.

A jak je to se zdobením aut do svatební kolony? Úplně stejně jako v předchozích případech, buď vám s dekorací aut pomůže květinářka sama, nebo si dle instrukcí vyzdobí každé své auto sám- a hotovo…

Kdy, kdo a jak dává květiny nevěstě, maminkám a babičkám?

Pokročilo-li vaše svatební plánování už do bodu, kdy se zamýšlíte nad zdánlivými detaily, jak to udělat s květinami pro babičky, maminky, kdy jim je kdo dává a jak…, pak jste na dobré cestě nenechat se ve svatební den ničím zaskočit a vykolejit. Jak to tedy je s květinovým obdarováváním ve svatební den? Dle tradice se předpokládá, že nevěsta spí v předsvatební noc v domě svých rodičů, odkud ji ženich vyzvedne. Podle toho pak ženich nejprve obdaruje květinou svou maminku a sobě a svému tatínkovi přišpendlí korsáž (jsou-li přítomni prarodiče, pak i jim). Pak se vypraví do domu nevěsty, kde nejprve květinou obdaruje maminku nevěsty, jejího tatínka ozdobí květem do klopy a nakonec, největší a nejkrásnější pugét věnuje nevěstě.

Nechce-li být nevěsta viděna ve svatebních šatech před obřadem, může ženich dorazit dřív, aby jí neviděl převlečenou a dát jí kytičku. Nechce-li být nevěsta viděna vůbec, může jí ženich nechat kytičku (s milým vzkazem) ležet v domě a nevěsta si jí vezme, až se bude vypravovat.

Květiny pro družičky a nevěstinu svědkyni může ženich buď předat osobně, jsou-li dívky u nevěsty doma. Další možností je nechat kytičky u nevěsty, která pak květinu sama předá své svědkyni a družičkám.

Uvidí-li ženich prarodiče své a nevěsty až před obřadem, pak musí kytičky pro ně dovézt až tam a tam je osobně podarovat.

Příjemnou povinností rozdávat svatebčanům vývazky na přišpendlení můžete zaúkolovat např. družičku nebo svědka.