1-2-svatba - Svatební kytice a květiny na svatbu - Květomluva

Květomluva

Víte, co je to svatební květomluva? Zajímá vás, co která kytička znamená a jaký význam je přisuzován určitým barvám květin? Pak jste na správné adrese, protože právě zde jsme pro vás připravili krátký seznam nejoblíbenějších květin na svatbu včetně jejich významu dle květomluvy.

Jaké jsou nejoblíbenější svatební květiny? Zde je seznam „nejvytíženějších“ květin ke svatebním příležitostem:

 • Afrikán- je pravý romantický milovník, jako stvořený k podzimním svatbám. Afrikán slibuje obdarované osobě věrnou, pravou lásku. Co víc si ve svatební den přát…?
 • Astra- je z rodu nedůvěřivých a pochybovačných květin. Ptá se, zda jí partner zůstane po celý život věrný? Svou paranoiu kompenzuje nespočtem barevných variant, elegantní jednoduchostí a prostou krásou, pro kterou je oblíbená ve svatebních kyticích.
 • Buxus- občas vytlačuje ze svateb tradiční myrtu, zejména proto, že je jí velice podobný, cenově však mnohem výhodnější (roste v každé ulici). Hodláte padělat myrtu buxusem? Potom pozor, tento keřík vám vzkazuje: „máš příliš velké sebevědomí!“
 • Fiala- patří k druhu vášnivých a cituplných rostlin, alespoň dle znalců jazyka rostlin. Fiala podle nich říká „moc po Tobě toužím!“

Fiala bílá- není fiala jako fiala! Pozor na bílé, které se vás ve svatební kytici budou němě ptát „kam se podělo naše štěstí?“

Fiala modrá- zamilovaně prosí o srdce druhého člověka.

Fiala žlutá- je jasným svatebním favoritem svého druhu, slibuje totiž věčnou věrnost.

 • Frézie- je univerzální svatební květinou- pro romantiky je frézie obrazem nevinnosti, zhýralci, stojící před oltářem už po několikáté v ní mohou vidět výzvu, aby se nevzdávali nadějí!
 • Gerbera- je pro vás upřímnost ve vztahu jedním z hlavních pilířů spokojeného manželství?  Řekněte to gerberou! Jako bonus vám tato květinka dlouho vydrží ve váze!
 • Gladiola- je velmi rozporuplnou svatební květinou. Pro některé je gladiola nejistou květinou, říkající „brzdi, potřebuji čas“. Podle jiných je ale gladiola naopak odvážným kvítkem, který říká „ničeho se nebojím“.  A tak konečné rozhodnutí, zda je gladiola pro zbabělce nebo nebojsy záleží na vašem vkusu.
 • Hyacint- je cituplná, odevzdaná kytička, která promlouvá k obdarovanému slovy: „miluji Tě a chci jen Tebe“, případně „jsi báječný!“ Ať tak či onak, s hyacintem, zdá, nelze šlápnout vedle, ALE… Hyacint má mnoho barevných mutací, z nichž každá má svůj specifický význam:

Hyacint bílý- má dvě různé možnosti interpretace, a to: „přeji ti vše dobré“ nebo „nejsi mi sympatický, nejsem na Tvé straně.“

Hyacint modrý- říká obdarovanému, že na něj nikdy nikdá nezapomene a navždy zůstane v jeho vzpomínkách.

Hyacint růžový- je poněkud koketního a nestálého charakteru- hlásá „vše je jen taková hra.“

Hyacint žlutý- podobně jako jiné žluté kvítky, má reputaci žárlivce.

Hyacint červený- je nostalgický romantik, který říká: „jsem s Tebou rád ve svých vzpomínkách.“

 • Chryzantéma- je kytička, nabízející obdarovanému přátelství. Přátelství je sice pěkná věc, ale na svatbu asi nestačí, že?…
 • Kala- je nádherný, slavnostní květ, který má své místečko na mnohé svatbě. Tlumočníci jazyka květin však nejsou v jejím porozumění za jedno. Jedni se domnívají, že kala říká „jsi krásná“, druzí pak „proč jsi tak chladná?“ Asi záleží, na jakou kalu právě narazíte….
 • Karafiát- je prostředkem gentlemana, jak říct „rozžehla jsi ve mně plamen lásky“. Karafiát se po mnoha letech v nemilosti znovu vrací do kurzu. Podívejte se, co znamenají karafiáty v různých barvách:

Karafiát bílý- je netrpělivou květinou, která pohání k rychlému rozhodnutí.

Karafiát červený- je nedočkavá květina, která obdarovanému vzkazuje: „trápíš mě svou nerozhodností.“

Karafiát žlutý- kdo rozumí řeč květin, žlutým karafiátům se při vybírání svatební kytice raději zdaleka vyhne. Žlutý karafiát je symbolem ztráty úcty, zklamání a opovržení.

Karafiát fialový- chcete-li obdarovanému vkusně vytknout jeho náladovost, pak mu věnujte fialový karafiát.

 • Konvalinky- za vás obstarají vyznání lásky ve svatební den- říkají totiž „zamiloval jsem se do Tebe hned na první pohled!“ Jak romantické, že? Přivážete-li ke konvalinkám květy věrnosti a celoživotní lásky, získáte salát dokonalého manželství!
 • Kopretina- není zrovna velkým lichotníkem. Říká totiž, „Tvá krása je velmi pyšná!“ Abychom však kopretinám nekřivdili, její zastánci tvrdí, že kopretina znamená nevinnost a čistotu.
 • Levandule- není dvakrát vhodným kvítkem pro manželství. Co říká levandule? „nejsi ke mně upřímný a tak Ti nerozumím ani slovo.“
 • Lilie- je obecně květinou, nesoucí velmi pozitivní, na svatbě vítané, vlastnosti, jakým jsou nevinnost a důvěra. Konkrétně lilie říká: „nic nedbám na lidské klevety a věřím v Tvou čistotu a nevinnost.“ Neunáhlete se však s nákupem liliových pugétů, každá barva lilie říká něco jiného!

Lilie bílá- vám bude náramným pomocníkem, budete-li chtít říct „je mi s Tebou báječně! Ach, Tvá skromnost Tě zdobí!“

Lilie oranžová- na tu si dejte, milí přátelé, obzvláště ve svatební kytici velký pozor! Za oranžovou lilií se totiž skrývá nenávist! Jste-li pověrčiví, doporučujeme vám ve svatební den ustřihat všem oranžovým liliím květy.

Lilie červená- to pravé ořechové, máte-li podezření, že je vaše vyvolená, tak trochu zlatokopka. Červenou lilií můžete pokárat její bažení po bohatství.

 • Narcis- na narcisech se již od nepaměti páchá křivda, když se jim připisuje význam sebelásky a do sebe zahleděnosti. Jak k tomu chudák narcis přišel, neznámo… Co tedy znamená narcis ve v mluvě květin doopravdy? „Kdo by si nevšiml Tvé krásy! Zůstaň stále stejný!“

Narcis bílý- „Jsi tak hrdý, až jsi směšný!“ říkají žluté květy této květinky- na svatbu doporučujeme nebrat…

Narcis žlutý- a jsme zase u staré, žluté žárlivosti. Žlutou narciskou totiž žárlivci říkají: „jak jen jsi půvabná, žárlím na každého, na koho jen pohlédneš!“

 • Orchidej- skoro by se řeklo „královna všech květin“. Orchidej stojí na vrcholu svatebních, květinových hitparád. Zajímá vás, co znamená orchidej v květomluvě? Nuže: zamilovanost, dokonalou krásu a nedosažitelnost. S orchideou ve svatební kytici jistě špatný krok do života neuděláte.
 • Pivoňka- zajímá vás, co má tato překrásná vládkyně zahrádek na srdci, potažmo na jazyku? Řeč pivoňky není nijak jednoznačná. Zatímco někteří v ní vidí plachost a ostychy, které vdavkám nijak neškodí, jiní jí připisují poněkud dramatičtější sdělení „pryč jsou krásné časy naší lásky“.
 • Růže- nejslavnější ze všech květin, svatební stálice, však není divu- růže znamená v květomluvě lásku!

Růže temně rudá- nesmluvili-li vám sňatek rodiče ještě před narozením, pak se temně rudým růžím ve svatební kytici raději vyhněte- znamenají smutek!

Růže červená- nejvytíženější posel lásky. Sdělení červené růže je prosté, avšak velmi výmluvné: „miluji Tě!“

Růže oranžová- se honosí neméně půvabným sdělením, jako její červená sestra. Oranžovou růží říkáte „toužím po tobě“ nebo „naprosto jsi mě okouzlila!“

Růže bílá- svým významem asi nikoho nepřekvapí – jako spoustě jejích bílých příbuzných je i bílé růži přisuzována nevinnost a návdavkem pak ještě útěcha.

Růže růžová- k vám ze svatební kytice bude promlouvat slovy „věř mi, prosím“.

Růže žlutá- další žárlivka na poli flóry. Konkrétně a bez obalu hlásí „žárlím na Tebe!“

 • Slunečnice- znalci jazyka květin nejsou zcela za jedno, s tím, co nám říká slunečnice. Přímočaří vidí ve slunečnice poklonu „jsi mé sluníčko“ a radost. Komplikovanější teorie připisují slunečnici pokárání, zda by se dotyčný, obdarovaný nemhl alespoň na chvíli vzdát své hrdosti?“
 • Tulipán- je velký pán a to nejen na záhonu, ale i na poli svateb. Tulipány jsou velmi oblíbené svatební květiny a snad za to může trochu i jejich význam- tulipán oceňuje milenecké kvality a je poslem dobré nálady. Škarohlídi pak v tulipánu vidí především pýchu, která, jak známo, předejde pád.

Tulipán červený- v sobě kloubí touhu po důvěře a vyznání lásky. Červený tulipán k nám dle květomluvy promlouvá slovy: důvěřuj mi, miluji Tě.“

Tulipán žlutý- žádná žárlivost, jak by se někdo mohl domnívat, ale sympatický kompliment se skrývá za žlutým květem tulipánu. Konkrétně žlutý tulipán říká: „máš krásný úsměv“ či „směješ se jako slunce“.

Tulipán strakatý- je milým lichotníkem, skládající poklonu kráse vašich očí.

 • Vlčí mák- platí mezi květinami za tajnůstkáře- jeho poselstvím je „uchovejme naši lásku v tajnosti.“

Proč mít ve svatební kytici myrtu nebo břečťan? Důvod najdete zde.