1-2-svatba - Svatební kytice a květiny na svatbu - Svatba, květiny a zvyky, aneb vše o svatebních květinách a zvycích

Svatba, květiny a zvyky, aneb vše o svatebních květinách a zvycích

Dospěli jste-li ve vašem plánování k bodu květiny na svatbu a květinová výzdoba, pak si jistě stejně jako mnoho jiných, snoubeneckých párů budete pokládat otázky jako: komu všemu je zvykem dávat květinu? Co je to korsáž a kdo jí dostává? Kolik vývazků objednat? Kolik květin bude třeba na květinovou výzdobu svatby? Kdo platí květiny na svatbu? Kdo a kdy předává květiny?

Pokud i vás zajímá, jak to na svatbě probíhá s květinami, jak dlouho dopředu je nutné květiny objednat, kdo je komu dává, atd. pak rozhodně čtěte dál, protože zde vám poradíme se vším, co se týká svatby a květin.

Kolik květin je na svatbu potřeba? Aneb komu se dávají květiny/korsáže/vývazky?

Dříve, než vyrazíte do květinářství, ujasněte si, jak velkou částku hodláte za svatební kytici a ostatní květiny utratit. Poté se začněte zaobírat otázkou, komu všemu budete dávat kytičku, zda chcete květiny na svatební tabuli, na auta, na výzdobu obřadní síně apod. Podle toho vám pak zkušená floristka udělá návrh, jak by svatební kytice mohla vypadat, z čeho by se dala v daném cenovém rozpětí uvázat a určí přibližnou konečnou cenu za květiny. Vezměme to však všechno pěkně popořadě:

1. Kdy objednat svatební kytici a ostatní svatební květinovou výzdobu?

Obecně lze říct, čím dříve, tím lépe. Nemyslíme tím však, abyste burcovali v květinářství půl roku před svatbou. Obecně platí, že svatební květiny se objednávají s 2-3 měsíčním předstihem. Větší časovou rezervu si nechejte zejména v případě, spadá-li vaše svatba do hlavní svatební sezony- lze totiž předpokládat vyšší vytíženost květinářství. Předejte tak často nepříjemnému odmítnutí z kapacitních důvodů.

2. Co vše objednat? Aneb kolik květin a dalších květinových dekorací?

Před návštěvou květinářského studia byste měli mít alespoň hrubou představu o tom, co vše budete chtít objednat. Snoubenci mívají často tendence podceňovat množství potřebných květin na svatbu a pak bývají zaskočeni konečnou částkou. Udělejte si tedy představu o tom, kolik čeho budete na svou svatbu potřebovat/chtít a podle následujícího seznamu.

U každé položky najdete různý počet hvězdiček, od jedné do pěti. Počet hvězdiček označuje míru závaznosti/nezbytnosti jednotlivých položek tak, že pět znamená zcela nutné a jedna hvězdička- není nezbytné.

  • Hlavní kytice pro nevěstu *****

Nevěstina kytice je ze všech květin největší a z celé květinové objednávky nejdůležitější. Květiny, obsažené v nevěstině kytici se pak objevují ve všech květinových dekorech a kyticích pro svědkyni, maminky či babičky. Nevěsta se může podle svého gusta a míry extravagance rozhodnout pro klasický, svatební pugét, výraznější květinový náramek, rukávník, květinovou kabelku či kouli z květů na řetízku. Z hlediska společenské závaznosti, tradic a zvyků platí, že nevěsta musí mít květiny!

  • Menší kytice pro svědkyni ****

Aby svědkyně nešla takříkajíc s prázdnýma rukama, jako poděkování za její svědčení a také jako jednotící prvek mezi ní a nevěstou- k tomu všemu slouží kytice pro svědkyni. Kytice pro svědkyni je zmenšenou verzí nevěstiny kytice a je méně zdobená. Velmi často lze také vidět svědkyni s květinovým náramkem namísto pugétu. Zda se rozhodnete pro klasickou kytičku či náramek záleží jen na vás, případně vaší dohodě se svědkyní. Společenským pravidlem však zůstává, nějaký „květ“ svědkyni pořídit.

  • Kytičky pro maminky nevěsty a ženicha ****

Kytička pro maminky nevěsty a ženicha lze chápat jako jakési poděkování dětí svým rodičům za výchovu a vše, co pro ně udělali. Zároveň je vhodné odlišit maminky dvou nejdůležitějších aktérů dne od ostatních svatebních hostů. Kytičky pro maminky jsou zpravidla menší než kytice svědkyně. Ze společenského hlediska je kytička pro maminky snoubenců vítaným a dodržovaným českým zvykem na většině svateb.

  • Menší kytičky pro babičky ***

Kytičky babičkám jsou rovněž jakýmsi poděkováním a oceněním prarodičů. Pugéty pro babičky jsou ještě o něco menší než kytičky maminek. Co se týče společenské závaznosti, jsou květiny pro babičky milou pozorností, častým zvykem, avšak jeho nedodržení není zas až takovým velkým etickým přešlapem.

  • Hlavní korsáž pro ženicha *****

Korsáž pro ženicha tvoří jeden větší, dekorovaný květ z nevěstiny kytice. Korsáž si ženich upevňuje špendlíkem na klopu saka, aby tak nikdo nezůstal na pochybách, kdo z přítomných pánů je ženichem. Korsáž je důležitým, slavnostním doplňkem ženicha, kterým se sladí s nevěstou.

  • Korsáž pro svědka ****

Stejně jako svědkyně dostává kytičku/květinový náramek jako pozornost a dík, tak by ženichův svědek měl dostat víc než snítku myrty, jako ostatní svatebčané. Svědkova korsáž je o něco méně zdobená a drobnější než ženichova a je rovněž tvořena kvítkem, obsaženým v květině nevěsty, aby k sobě všichni krásně ladili.

  • Menší korsáže pro tatínky nevěsty a ženicha****

Dostávají-li maminky snoubenců pugéty, pak není od věci, aby za svou výchovu a péči byli odměněni a z davu vyčleněni i tatínkové. Tatínkům se zpravidla dává podobná korsáž jako svědkovi, případně o něco málo menší.

  • Malé korsáže pro dědečky ***

Praktikujete-li na svatbě kytičky pro babičky, pak je spravedlivé „obdarovat“ i dědečky, jak jinak, než kvítkem do klopy. Se závazností korsáží pro dědečky je to stejné, jako v případě babiček- jedná se o milé gesto a vítaný zvyk, avšak za jeho nedodržení vás nikdo hanět nebude.

  • Malé kytičky pro družičky ***

Budete mít na své svatbě družičky? Pak byste měli začít přemýšlet nad tím, co jim dáte do ruky, aby takříkajíc holky nešly s prázdnou. Malým, dětským družičkám můžete pořídit košíček s okvětními lísky, které před vámi budou rozhazovat. Dospělé družičky pak můžete „odměnit“ zmenšeninami nevěstiny kytice, květinovými náramky nebo třeba květinou do vlasů. Nejčastější a vpravdě finančně nejnáročnější variantou jsou malé pugéty pro každou z družiček. Družičkám se dává kytička proto, aby se oddělili od ostatních svatebčanů a také proto, aby se mezi sebou jednotlivé družičky sladily. Další tipy na to, jak sladit dospělé i dětské družičky naleznete zde.

  • Květiny na ozdobu obřadního místa **

Jistě budete souhlasit, že živé květiny dodají každému místu slavnostní nádech. Zda se rozhodnete obřadní místo zdobit či ne, je jen a jen na vás a výši vašeho rozpočtu. Možností, jak lze obřadní síň, kostel, ale i zahradu vyzdobit je několik:

Velmi oblíbené jsou vysoké vázy či s dlouhými květinami po stranách stolu oddávajícího, či kytice na podstavci. Výhodou této dekorace je, že ji po obřadu můžete převézt na hostinu a „zrecyklovat“ ji na dekoraci svatební tabule. Další možností, jak ozdobit svatební síň je upevnit po vnitřní straně uličky, na židle či lavice, malé, květinové dekorace či bílou stužku, což je nejméně finančně náročná varianta.

  • Polštářek pod prstýnky **

Možností, z čeho bude vyrobený váš podnos/polštářek pod snubní prstýnky, máte mnoho: můžete si pořídit saténové polštářky, prstýnky můžete položit na tácek s pískem, můžete je jen prostě položit na tácek anebo si můžete od své floristky nechat zhotovit květinový polštářek pod prstýnky, který bude vypadat velmi efektně a bude skvěle ladit s ostatními květinovými doplňky. Květinové polštářky jsou velmi romantickým, oblíbeným svatebním doplňkem.

  • Květiny na svatební tabuli ***

Budete mít velkou svatební tabuli pro všechny hosty nebo několik menších stolků pro skupinky? Tuto otázku je dobré si položit před tím, než začnete plánovat dekorace svatební tabule. Rozhodnete-li se zdobit stoly květinami, pak je dobré, budou-li ze stejných květů jako kytice nevěsty, aby vše ladilo dohromady. Květiny můžete na stůl rozmístit v několika menších vázách, v jedné velké, položit naležato, rozsypat květy či okvětní lísky po stole…

Svatební hostinu nemusíte zdobit jedině řezanými květy- jste-li praktické povahy, pak jistě zaplesáte nad myšlenkou rozmístit po stole menší kytičky v květináčích, které můžete nakonec rozdat svatebním hostům jako malý, svatební suvenýr. (Do květináčů můžete zapíchnout např. srdíčko, které použijete jako jmenovku, více viz dárky pro svatební hosty)

Živé květy dodají svatební tabuli neoddiskutovatelně slavnostní ráz, avšak mějte stále na paměti, že na stole je hlavní jídlo až pak květiny. Svatební tabuli stejně dobře můžete ozdobit vlastní kyticí a květinami svědkyně, maminek a babiček. Ušetřené peníze pak můžete investovat do pohoštění, což vaši hosté (ano, je to smutné, ale všichni jsme pouze lidé) ocení jistě více, než bohatě zdobený stůl.

  • Květiny na auta ***

K rozšířeným svatebním zvykům patří zdobit auta nevěsty, ženicha a svatebčanů, účastných ve svatební koloně aut květinami, stužkami a jinými svatebními dekoracemi. Podle tradice má mít nejbohatěji ozdobené auto nevěsta, pak ženich a ostatním svatebním hostům postačí stužka v oknech, na kličce auta, zrcátku či anténě. Auta na svatbu se zdobí proto, aby se odlišila od ostatního silničního provozu. V minulosti bylo zvykem na nevěstino auto pokládat panenku, dnes tento zvyk pomalu nahradily velmi oblíbené vazby z živých květin- nejčastěji ve formě srdce, ale také různých věnců či květinových pruhů.

Jelikož se jedná o velmi rozšířený zvyk, zdobit svatební auta, bude vás stát mnoho vysvětlování, rozhodnete-li se od něj upustit- proto jsme závaznost květinové a jiné dekorace aut ohodnotili třemi hvězdičkami. V článku Jak ušetřit, najdete tip na to, jak mít auta ozdobená, aby to kapsa nepoznala.

  • Vývazky pro svatební hosty *****

Nejprve ke slovu vývazek- tím je snítka myrty (nebo buxusu), převázaná drobnou mašličkou se špendlíkem, kterým si svatební hosté celou parádu upevní na klopu či šaty. Více o tradici svatební myrty se dočtete zde. Ptáte se, kolik vývazků je třeba objednat? Počítejte jeden pro každého svatebního hosta- vyjma těch, které jste už ozdobili korsáží či jim dali kytičku do ruky.  Myrtou nemusíte zdobit úplně malé děti, i kterých hrozí, že by se mohly poranit o špendlík.

  • Menší pugét na házení *

Líbí se vám tradice házení svatební kytice neprovdaným dívkám, ale nechce se vám na oltář této zábavy obětovat vlastní kytička? Žádný problém! Nechte si jednoduše uvázat zmenšenou verzi své svatební kytičky (z levnějších květů, méně zdobenou) na házení.

  • Květiny na ozdobu svatebního dortu *

Vedle marcipánových figurek, ovoce a čokolády získává na stále větší oblibě zdobení svatebního dortu živými květinami. Nepouštějte se však do větších aranžérských akcí sami, na vlastní pěst a přenechte výběr květin na květinářce, která ví, který z květů je jedovatý a který vám neublíží, bude-li chvíli ležet na zákusku. Pro všechny případy však ponechte květy na dortu jen pro prvotní efekt a na fotky a poté je raději sundejte- přeci jen některé květy mohou vylučovat ne zrovna zdravé látky.

  • Květinové ozdoby do vlasů **

Zdobit svatební účes živými květy bývá častým a velmi žádaným zvykem. Květiny, určené na ozdobu svatebního účesu musejí být vhodně zakonzervované, aby vám během svatebního dne neuvadly- s tím si už zkušená květinářka jistě snadno poradí. Další možností je nechat si uplést květinový věneček do vlasů, což se stalo zejména v posledních letech velmi oblíbeným svatebním doplňkem.

  • Květinový náramek*

Chce-li nevěsta, aby jí po celý den zdobily živé květy a to i poté, co odloží svou kytici do vázy, může si nechat u šikovné floristky zhotovit náramek, který si navlékne, až odloží kytici. Tato velmi sofistikovaná ozdoba získává mezi nevěstami stále na vyšší oblibě.

Věříme, že vám následující „nákupní seznam“ květin na svatbu pomohl udělat si alespoň hrubou představu o tom, co vše budete muset/chtít od květinářky objednat. Zajímá vás, jak je to s logistikou květin na svatbu- kdo se stará o výzdobu, kdy je potřeba květiny vyzvednout, kdo pak komu květiny dává apod.? Odpověď na toto všechno naleznete v článku Květiny a svatební etiketa.