1-2-svatba - Oblek pro ženicha - Možnosti ženichova oblečení aneb svatební etiketa: co se k čemu nosí?

Možnosti ženichova oblečení aneb svatební etiketa: co se k čemu nosí?

Společenský oblek na svatbu

Pánský společenský oblek, nejčastěji v tmavých barvách, je zatím asi nejoblíbenějším oděvem českých ženichů. Ženichův oblek by měl mít klasické klopy a jednořadé zapínání na dva až tři knoflíky. Z pravidla by měl mít ženich tmavý oblek, ale výjimkou nejsou ani béžoví, bílí či champagne ženiši, více viz Barva ženichova obleku. Tmavé obleky nejlépe doplní bílá či světlá košilevestičkou v barvě svatebních šatů nevěsty, případně barevně sladěná s kyticí. Do klasického obleku si může ženich zvolit klasickou kravatu, regatu (anglická kravata), vázanku, či motýlka. Dalším důležitým doplňkem ženicha je kapesníček v kapse saka. Tradiční oblekové kalhoty by měly správě dosahovat délky do půle podpatků ženichovy obuvi. Ženichova obuv musí být černá, uzavřená a šněrovací, na slabé, ideálně kožené podrážce. K oblekům světlých barev jsou samozřejmostí světle hnědé, béžové či šedé boty, které nevytvářejí s oblekem přílišný kontrast. Odehrává-li se však svatba v parku či na zahradě, jsou povoleny mokasíny.

Výhodou tradičního obleku je, že jej muž pravděpodobně využije i k běžnému nošení po svatbě, přirozeně s jinými doplňky. Vzhledem k tomu se vyplatí při výběru svatebního obleku být prozíravý a sáhnout raději po matných materiálech než lesklém obleku, jenž se v běžném životě nedá moc unosit.

Žaket

Žaket je velice formálním, slavnostním, denním oblečením gentlemanů, vhodným k příležitosti svatby. Žaket se skládá nejčastěji z černého, delšího, šikmo střiženého kabátu se zapínáním na jeden knoflík.  Součástí žaketu je dále vestička v šedé či béžové barvě a bílá košile s manžetovými knoflíčky. Tradičně se do žaketu vázal tzv. formální askot (šátek), nyní se však k žaketu nosí i kravaty a to jak barevné, tak především stříbrné, šedé či černé. K žaketu se oblékají šedé kalhoty, mohou být i s proužky. Kalhoty nedrží pásek, ale šle, které jsou dalším důležitým doplňkem žaketu. Ani tyto šle však nejsou ledajaké, ale měly by mít kožená poutka na přichycení ke kalhotám. K žaketu si ženich obouvá černé polobotky či kotníčkové boty s uzavřeným šněrováním a tenkou koženou podrážkou. Dalšími důležitými doplňky žaketu jsou bílé rukavičky, černý či šedý cylindr (barva musí ladit buď s kabátem, nebo s kalhoty), černá hůlka a kapesníček do kapsičky kabátu, v barvě kravaty.

Žaket je velice slavnostním oděvem, který pánové po svatbě využijí už pouze k diplomatickým ceremoniím či velkým, šlechtickým svatbám. Zamilovali jste-li se však do vidiny ženicha v žaketu, bude praktičtější si jej vypůjčit než kupovat či nechávat šít… rozhodnutí však záleží jen a pouze na hloubce vaší kapy.

Frak

Frak je nejformálnějším a nejslavnostnějším večerním pánským oblekem, který sestává z rozepnutého  černého kabátu se šosy a lesklými špičatými klopami, černých kalhot se dvěma lesklými lampasy, bílé vestičky, hluboce střižené do písmene U, bílé frakové košile a bílého motýlka. Ženich si může dát do kapsičky fraku kapesníček nebo pouze korsáž. Tradičně muži nosili ve fraku květ karafiátu. Chcete-li tedy dostát tradici a ladit s nevěstou zároveň, nechte si do svatební kytice uvázat i několik karafiátů, které se pak objeví i na korsáži. O něco slavnostnějšího puncu dodáte fraku doplněného o černý cylindr a bílé rukavičky.

Ačkoli je frak večerním oblekem gentlemanů na gala akce, plesy, předávání cen či třeba státnické večeře, stal se i velmi oblíbeným coby svatební oděv pro ženicha a to i navzdory tomu, že svatba je spíše denní, ne-li přímo dopolední událostí.

Chystá-li se muž žít po svatbě vysoce společenským životem, navštěvovat opery, plesy atp. pak se nemusí strachovat, že svůj frak již neunosí. Na vycházkové nošení, do práce či jen tak, do restaurace je však frak poněkud přehnaný.

Smoking

Smoking je podobně jako frak večerním, slavnostním oblekem muže. Smoking se smí správně podle etikety oblékat až po 18.00. Stejně však jako nikoho nenapadne pozastavovat se nad ženichem ve fraku, tak ani ve smokingu neuděláte ostudu. Netrváte-li tedy na absolutním dodržování etikety oblékání, pak směle do smokingu!

Jak vlastně smoking vypadá a z čeho se skládá? Smoking je vždy černý nebo nanejvýš tmavo modrý pánský oblek, který se skládá z hluboce otevřeného saka s lesklými klopami a se zapínáním na jeden, maximálně dva knoflíky. Smokingové kalhoty jsou stejné barvy a materiálu jako sako a mají po straně jeden lesklý lampas. Kalhoty končí v půlce podpatku ženichovy boty. Součástí smokingu je dále košile, která je tradičně bílá, případně v barvě nevěstiných šatů (champagne, ivory). Košile má přesahovat rukávy saka, které jsou o trochu kratší, tak, aby vykukovaly manžetové knoflíčky košile. Nezbytnou součástí smokingu je černý, hedvábný motýlek a kapesníček v barvě košile. Ke smokingu patří dále smokingový pás, který má tradičně černou barvu, ale je-li vínový či modrý, není to prohřeškem. Ke smokingu by měl mít ženich černé, lesklé polobotky s uzavřeným šněrováním, ideálně lakýrky.

Smoking je slavnostnějším oděvem muže než klasický společenský oblek, ale zároveň je o něco méně slavnostní než frak. Smoking pánové využijí při slavnostních událostech, na plesech, premiérách, gala večeřích, do opery, v nóbl kasínech atp. Novinkou v nošení smokingu na méně oslavné události je nahrazení motýlka černou kravatou.

Jste pověrčiví? Pak by vás mohlo zajímat, co o motýlku říká dávná svatební tradice!