1-2-svatba - Pro snoubence - Co je to svatební seznam darů a jak to funguje?

Co je to svatební seznam darů a jak to funguje?

Že jste ještě nikdy neslyšeli o svatebním seznamu darů, tzv. gift-listu? Jak to funguje, proč se to dělá a jaké jsou výhody, případné nevýhody?

Gift list je anglickým výrazem pro „seznam darů“, který zdomácněl i v české kotlině. Gift list, neboli seznam svatebních darů má většinou elektronickou podobu a vytváří si jej nastávající novomanželé na specializovaných webových serverech, k tomuto účelu určených.

Na svatební seznam si snoubenci mohou přidat vše, co si přejí ke svatbě dostat, nejčastěji ve formě internetového odkazu na konkrétní výrobek v e-shopu či v kamenném obchodě, odkud jej mohou svatební hosté rovnou objednat a koupit. Elektronický svatební seznam funguje na principu rezervací, to znamená, že si svatební host např. vybere, že koupí žehličku a v seznamu ji označí jako zarezervovanou. Ostatní hosté, kteří stránky navštíví, pak už žehličku na seznamu svatebních přání nenajdou, čímž se zamezí tomu, aby novomanželé dostali nějaký dárek dvakrát.

Za drobnou nevýhodu elektronického svatebního seznamu lze považovat nutnost určitého stupně znalostí práce s internetem, která může znevýhodňovat zejména starší svatební hosty z řad prarodičů.