1-2-svatba - Pro snoubence - Kdy dát hostům svatební seznam darů?

Kdy dát hostům svatební seznam darů?

Svatba, to není jenom zodpovědnost za výběr svatebních šatů, svatebního menu či kapely. Ať se vám to líbí nebo ne, jako hlavní postavy svatební události máte zodpovědnost do jisté míry i za své hosty a jejich dárky pro vás. Nevěříte? Tak se zkuste vžít do bezradnosti svatebních hostů, kteří dva týdny před svatbou nejen že nemají svatební dar, ale ani nejmenší tušení, co by se vám mohlo hodit/líbit.

Třebaže jste povahou notorický odkladač a vše necháváte na poslední chvíli, s přemýšlením o svatebních darech a následnou formulací vašich přání svatebním hostům si raději pospěšte, nechcete-li aby vám v návalu rostoucí nervozity každý koupil, co zrovna jemu líbí, či v horším případě, co našel na letáku v akci.

Běžný svatební host začíná přemýšlet nad svatebním darem v první chvíli, kdy se dozví, že je pozvaný na svatbu. Není proto od věci, hned v první chvíli, kdy se vás svatební host zeptá na svatební dar, odkázat jej na webové stránky, kde máte vytvořený on-line svatební seznam darů. Dáváte-li si s vytvořením svatebního seznamu na čas, pak hosta alespoň informujte o tom, že se seznam připravuje, či že ho budete instruovat později, např. e-mailem, rozeslaným 2 týdny před svatbou či informačním dopisem. Rozhodně se nevyplatí ve jménu skromnosti a zdrženlivosti dávat vyhýbavé odpovědi typu: „já nevím, něco nám vyber“, případně „o tom jsme ještě nepřemýšleli, necháme se překvapit.“ Jak jsme psali již výše, mohli byste skončit také nehezky překvapení a přece se nechcete chodit dívat na svatební dar od rodiny/kamaráda/příbuzného do sklepa.

Nejčastější variantou, jak snoubenci dávají vědět svá přání ohledně svatebních darů je připojení zvláštní kartičky ke svatebnímu oznámení. Na této kartičce pak může stát odkaz na webové stránky, kde si mohou hosté vybrat, jaký dar snoubencům/novomanželům věnují, nebo přímo žádost o finanční příspěvek, ať už na svatební cestu, nové bydlení/automobil/rekonstrukci atp. Vzhledem k tomu, že svatební oznámení se běžně rozesílají cca dva měsíce před svatbou, budou mít svatebčané dost času své dárky obstarat a tak se nestane, že vám v návalu nervozity „prostě něco“ koupí, aby nešli s prázdnou.