1-2-svatba - Snubní prsteny - Musí mít oba snoubenci stejné snubní prstýnky?

Musí mít oba snoubenci stejné snubní prstýnky?

Musí mít nevěsta s ženichem stejné snubní prstýnky? Tak tato otázka se honí hlavou nejedné nevěstě, která právě prošla širokou nabídkou několika zlatníků a při pohledu na tradiční pár dvou identických zlatých kroužků ji obchází smutek nad všemi těmi nejrůznějšími provedeními, dekoracemi a originálním designem prstýnků, na které si musí nechat zajít chuť. Ale opravdu musí?

Hlavním a základním pravidlem výběru nejen svatebních prstýnků je: ať si každý vybere, co se mu líbí nejvíc- konečně nosit to bude on/ona a nikdo jiný. Navíc dnešní doba je v porovnání s dřívějšími časy mnohem benevolentnější a uvolněnější v dodržování tradic a tak vám nehrozí, že si na vás budou sousedé ukazovat, protože máte s manželem jiný prstýnek. Více o tom, jak mají a nemají snubáky vypadat se dočtete zde.

Vraťme se však zpátky k původní otázce, zda musí mít nevěsta a ženich stejné svatební prstýnky: podle tradice by měli mít snoubenci stejné snubní prstýnky nebo alespoň podobné, které se k sobě hodí- takové se prodávají v páru, jsou stejného nebo alespoň velmi podobného provedení a dámský snubní prstýnek je navíc ozdoben kamínky nebo perličkami.  Může se stát, že si nevěsta za svůj svatební prstýnek zvolí samostatný dámský dekorativní šperk- konec konců proč ne, vypadá-li alespoň trochu jako snubní prsten. V takovém případě by pak měli snoubenci při výběru svatebních prstýnků hledět na to, aby se k sobě oba šperky hodily, např. stylem či materiálem. Vybere-li si nevěsta za snubní prstýnek mohutný dekorativní šperk s mnoha kameny, neznamená to, že ženich musí nosit podobnou parádu taky. K dámskému okázalému snubnímu prstýnku si může ženich vybrat klidně i zcela jednoduchý, minimálně zdobený kroužek.

Odpověď na původní otázku tedy zní: ne, nemusí. Dle tradice je sice žádoucí mít stejné nebo podobné snubní prstýnky, ale víte-li, že více oceníte a raději unosíte jiný druh prstenu, který si zvolíte za svůj snubní, pak se vašemu výběru žádné meze nekladou. Snubní prstýnky nejsou jen vizuálním poutem manželů, ale především jejich vlastní duchovní připomínkou slibu lásky. Tuto službu pak mohou bez pochyby stejně dobře zastat dva různé snubní prstýnky.