1-2-svatba - Svatební šaty - Svatební šaty a tradice

Svatební šaty a tradice

Když se řekne svatba, asi každému se okamžitě vybaví nevěsta v dlouhých bílých šatech. Myslíte však, že tomu bylo tak vždycky? Ani nápad! Historie dlouhých bílých svatebních šatů není delší než 300 let. V dobách dávno minulých se nevěsty vdávaly sice v dlouhých nebo alespoň delších šatech, ale rozhodně ne bílých.

Svatební šaty v minulosti

Nevěsty si dříve na svatbu oblékaly sváteční, barevné šaty, které pak využily i později, k jiným příležitostem. Bílé šaty byly nepraktické, protože by se při práci ihned umazaly a ženy si tehdá nemohly dovolit mít šaty jen na jedno použití či prát je každý den, aby byly krásně bílé. Vdávaly-li se v minulosti nevěsty v bílých šatech, pak je po svatbě přebarvily, aby je dále unosily.

Naopak nikdy se dívky nevdávaly v červených, fialových nebo černých šatech. Červená a fialová barva byla známá jako barva kurtizán. Černá pak byla symbolem smutku a vdovství. Častým svatebním oblečením českých nevěst byly bohatě zdobené svatební kroje.

Královna Viktorie a její bílé svatební šaty

Za průkopnici tradice bílých svatebních šatů je považována britská Královna Viktorie, která si oblékla bílé šaty na svou svatbu se svým bratrancem, Albertem roku 1840. Viktorie nezvolila bílou barvu šatů náhodou, ale vycházela ze symboliky barev, kdy bílá znamená nevinnost a čistotu. Od té doby se bílé svatební šaty staly módním trendem, který dosud nebyl překonán.

Bílé svatební šaty byly v minulosti výsadou pouze nevěst- panen. Vdávala-li se žena podruhé, oblékala si na svou svatbu barevné šaty. V dnešní době však již není výjimkou ani prohřeškem, vdává-li se žena podruhé, potřetí a stále v bílých šatech.

Délka svatebních šatů

Délka svatebních šatů rovněž vychází z tradice- v minulosti se šaty nad kolena rozhodně nepěstovaly. Tradičním svatebním oblečením nevěst pak byly šaty/sukně v délce ke kotníkům či maximálně pod kolena. Móda dlouhých šatů až na zem a případně ještě s vlečkou je opět dvorní módou a výsadou bohatých měšťanských rodin a šlechty, pro běžné nevěsty byly šaty až na zem nepraktické.

Bílé šaty ve světě

Jak vidno, historie bílých svatebních šatů není nikterak sáhodlouhá, přesto je však tato tradice v euroamerické kultuře již hluboce zakořeněná. Typické bílé svatební šaty také stále častěji oblékají asijské nevěsty, které jimi nahrazují své původní svatební barvy a šaty, např. červené v Číně, kimona v Japonsku či pestrá sárí v Indii.