1-2-svatba - Svatební šaty - Svatební šaty podle postavy

Svatební šaty podle postavy

Probíráte se nabídkou svatebních šatů, ale nedokážete si představit, které by vám padly nejlépe? Před návštěvou svatebního salonu je dobré, mít alespoň rámcovou představu o tom, jaké svatební šaty se vám líbí a jaký střih upřednostňujete. Ačkoli by vám ve svatebním salonu měli umět poradit, jaké šaty vám budou slušet nejlépe, praxe nebývá bohužel vždy taková a tak je dobré, na první návštěvu se připravit a vědět, jaké svatební šaty sluší vašemu typu postavy a jaké vám naopak nelichotí. Zde najdete přehled typů postav a střihů svatebních šatů, které se na danou postavu hodí nejlépe.

Přesýpací hodiny Postava jablka Postava hrušky Velká prsa Malá prsa Chlapecká postava

Baculky Malá postava Vysoká postava Těhulky

Postava přesýpacích hodin

Můžete se chlubit typicky ženskými křivkami, tedy plným dekoltem, útlým pasem a oblými boky? Pak vybírejte takové svatební šaty, které zvýrazní vaše přednosti a případně schovají menší nedostatky.

Pro tento typ postavy jsou ideální šaty bez ramínek, případně jen na úzkých ramínkách či asymetrické, na jedno rameno. Je-li vaší chloubou štíhlý pas, nechte jej vyniknout v obepnutém korzetu či v šatech, se zvýrazněným pasem. Jste pyšná na svůj dekolt? Sáhněte po šatech se srdíčkovým či klidně i hlubším výstřihem, který vám bude lichotit. Štíhlé, oblé boky krásně vyniknou v šatech typu mořská panna, těsně obepínající postavu a rozšiřující od kolen.

Kromě šatů alá mořská panna sluší přesýpacím hodinám také klasické korzetové šaty se sukní do A, princeznovské šaty s nabíranou, bohatou sukní a bát se nemusí ani krátkých šatů či kombinovaných, které jsou vepředu krátké a vzadu dlouhé.

Postava typu „jablko“

Byla vám dána do vínku postava „jablečného“ typu, tedy štíhlá, s nevýraznými boky a neexistujícím pasem? Svatební šaty naštěstí nejsou plavky, lze pod nimi mnohé nedostatky zamaskovat a naopak jiné přednosti vyzdvihnout. Jak by na to tedy měly jít ženy, s postavou jablka? Předně si uvědomte, jaké jsou vaše silné stránky a co byste naopak rády schovaly.

A jaké svatební šaty jsou pro jablíčka ty pravé? Takové, které zvýrazní štíhlou dlouhou šíji, tedy bez rukávů, jen na ramínka s výstřihem do V či se srdíčkovým výstřihem nebo klasické korzetové. Pomocí šněrovacího korzetu z pevného materiálu můžete neexistující pas vytvarovat. Jablíčkům budou také slušet empírové střihy svatebních šatů, tedy takové, které se pod prsy mírně rozšiřují až na zem. Takové šaty pohltí nedostatky jako neexistující pas, větší břicho, ale i příliš malá nebo naopak velká prsa či silné nohy. Další možností pro ženy s typem postavy jablka jsou svatební šaty s vyšším pasem a sukní do A. Drobné ženy- jablíčka si mohou dovolit svatební šaty v délce do půli lýtek, či krátké šaty, ovšem s rozšiřující se sukní, která schová bříško a vytvaruje postavu.

Pokud má žena pas štíhlý, pouze nevytvarovaný, může se pokusit „rozbít“ rovnou siluetu barevným páskem, stuhou či výraznou broží v pase.

Postava typu „hruška“

Odpovídá váš typ postavy definici hrušky- tedy útlá ramena, útlý pas a větší objem v oblasti boků, zadečku a stehen? Pak vězte, že co může být při výběru riflí být nevýhoda, není u svatebních šatů překážkou. Z jakých střihů svatebních šatů by tedy měly vybírat ženy s postavou Venuše, a kterých se naopak vyvarovat??

Ideální střih svatebních šatů pro typ postavy hruška vymodeluje horní polovinu těla tak, aby působila proporcionálním dojmem k dolní polovině těla a zároveň ženu zbytečně nerozšiřovala. Vrchní díl šatů by měl dodat hruštičkám chybějící objem v oblasti ramen a zakamuflovat vetší objem v dolních partiích. Ženy s tímto typem postavy, by se měly obloukem vyhnout všem šatům střihu mořská panna, které obepínají dolní polovinu těla, šatům s nízkým pasem, krátkým šatům a asymetrickým šatům, které jsou vpředu krátké a vzadu delší. Nelichotivě mohou působit i princeznovské střihy šatů s příliš nabíranými a zdobenými sukněmi, které ještě přidávají na objemu.

Ženám s hruškovitým tvarem postavy budou slušet s rukávy, srdíčkovými a kulatými výstřihy, šaty, zdobené krajkou a nejrůznějšími aplikacemi v horní polovině a především s hladkou, neleskou sukní z pevného materiálu. Pro hruškovité typy postavy jsou vhodné korzetové šaty s A- sukní, které vytvarují postavu žádoucím způsobem. Dále je vhodný empírový střih šatů, který překryje nedokonalosti dolní poloviny těla a vyvolá iluzi jemné, křehké víly. Ženy s úzkými rameny se mohou podívat po šatech se zavazováním za krk, které je opticky rozšíří v části ramen. Pro ženy s širokými boky a větším zadečkem jsou také vhodné šaty se zvýšeným pasem, od něhož ubíhá postupně se rozšiřující sukně.

Další tip, jak opticky vybalancovat nesouměrnou postavu je použít jako doplněk ke svatebním šatům krajkové bolerko, či asymetrické šaty na jedno rameno.

Příliš velká prsa

Obdařila-li vás příroda příliš bujným poprsím, se kterým vypadáte neřestně i v roláku, pak se snažte odpoutat pozornost od svých (nepřehlédnutelných) vnad a pokuste se ji připoutat jiným směrem a vyvolat tak zdání proporcionálně vyvážené postavy. Jak toho docílit? Zde je několik tipů:

Vybírejte si svatební šaty s širokými ramínky či širšími rukávy. Skvělou volbou pro ženy s velkými prsy jsou šaty, překrývající dekolt krajkou, která působí sofistikovaně a svůdně. Toužíte-li po korzetových šatech, pak sáhněte po korzetu z pevného a především hladkého, nezdobeného materiálu. Korzetové šaty můžete doplnit bolerkem, které zakryje případné faldíky na rukou a v podpaží.

Ženy s úzkým pasem mohou přitáhnout pozornost k němu a zvolit tak šaty s páskem nebo aplikací v pase. Touží-li žena celkově svou postavu zjemnit, pak by měla vyzkoušet A-čkový střih sukně, která může být i mírně nabíraná a zdobená. Má-li nevěsta dlouhé, štíhlé nohy, nemusí se bát asymetrických šatů, které budou kratší vpředu a vzadu dlouhé- odpoutá tím pozornost k jiným partiím těla.

Princeznovský střih šatů nemusí být vždy vhodný, má-li žena celkově výraznější postavu, pak bohatá, nadýchaná sukně v kombinaci s napěchovaným dekoltem by mohla působit kýčovitě.

Malá prsa

I přestože k vám příroda nebyla zrovna dvakrát rozdávačná v partiích hrudníku, nemusí vám to pranic ubírat na vašich půvabech, ba naopak! Ať už hledáte střihy šatů, které vám pomohou zamaskovat chlapeckou hruď ve svatebních šatech či jiné tipy na to, jaké svatební šaty by vám nejlépe slušely, zde vám poradíme.

Je-li vaším cílem vytvořit iluzi souměrné, ženské postavy, pak vybírejte mezi šaty s rukávky, širšími ramínky i delšími rukávy. Lichotivě působí výstřihy do V a srdíčkové výstřihy. Toužíte-li po korzetových svatebních šatech, pak volte korzet srdcového výstřihu, který opticky vytvaruje postavu právě v žádoucí oblasti. Pamatujte, že jakákoli aplikace, nařasení, skládaná látka, krajka- to vše přidává vizuálně na objemu a tedy se těchto prvků rozhodně nemusíte bát. Přirozeným a něžným dojmem budete působit i v šatech empírového střihu.

Pro jaký střih sukně svatebních šatů se nevěsta rozhodne, záleží na zbytku postavy, na tom, co si přeje zamaskovat nebo naopak podtrhnout. Štíhlé nevěsty si mohou dovolit šaty s odhalenými zády i s odvážnými výstřihy, pod které nepotřebují podprsenku. Ženy s celkově drobnou, dívčí postavou budou okouzlující v krátkých i kombinovaných šatech, ve kterých vynikne jejich štíhlá postavička.

Chlapecká postava alá obrácený trojúhelník

Máte-li širší ramena než boky, pak těmi ideálními svatebními šaty pro váš typ postavy budou takové, které vám vymodelují ženské křivky, tedy vás v ramenou opticky zúží a naopak na bocích vám něco přidají. Ptáte se, jak na to?

Pravidlem č. 1 jsou srdcové výstřihy a výstřihy do V, silná ramínka či šaty bez ramínek. Nevhodné jsou dlouhé rukávy či šaty za krk, které zvýrazní už tak výrazná ramena. Nevěstám s postavou typu obrácený trojúhelník sluší šaty se sníženým pasem, zvýrazněným např. barevnou aplikací či kamínkovým páskem. Ideální šaty pro tento typ postavy má hladký vršek. Žádoucího zaoblení v oblasti boků dosáhneme sukní s kruhovou spodničkou, která se pomalu bude od boků rozšiřovat až k zemi. Další možností jsou princeznovské šaty s nabíranou sukní. Žádoucí jsou volány, kanýry, řasení a skládání a nejrůznější ozdoby na sukních.

Šaty mohou být dlouhé i kratší, ale sukně by neměla být v žádném případě úzká. Nevěsty s trojúhelníkovým typem postavy, raději zapomeňte na šaty mořské panny, úzké šaty i empírový střih, vaše postava by v nich nepůsobila žensky, vyváženě.

Svatební šaty pro baculky

Ani XXL nevěsty se nemusejí obávat, že v dlouhých bílých šatech budou vypadat jako kaple. S vhodně zvoleným střihem a materiálem šatů mohou být baculky luxusními nevěstami, stačí si jen vybrat ten správný model šatů. Vhodné šaty dokáží nevěstě opticky ubrat nemálo kil. Jak ale najít ty vhodné šaty?

Zaprvé: přiznejte si svou velikost a nesnažte se nasoukat do o číslo nebo dvě menších šatů, které obtáhnou a zvýrazní každý faldík a špíček, a které vám budou nakonec nepohodlné. Volánky, krajka, příliš lesklý materiál, kanýry a široké kruhové spodnice, to vše vám bude přidávat kila navíc. Chcete-li naopak nějaká kila ubrat, volte jednoduché šaty bez výrazných aplikací, volánků atd.  Optického zúžení v části trupu dosáhnete vrškem se srdcovým výstřihem nebo do V, které protahují krk a zužují postavu. Naopak se vyhýbejte kulatým výstřihům.

Spíše než šaty s volnými zády volte šaty na širší ramínka nebo s širokými rukávy, které schovají silné ruce. Korzet dokáže postavu také částečně vymodelovat, bolerkem, šálem nebo štolou pak můžete zamaskovat případné faldíky. Nevěstám baculkám padnou šaty empírového střihu, klasické korzetové s úzkou kruhovou spodnicí, která bude rozšiřovat sukni do tvaru písmene A.

Nemyslete si však, že svatební šaty pro XXL nevěsty musí jen hladké, bílé! Pyšní-li se nevěsta baculka hezky tvarovaným pasem, může jej zvýraznit barevnou stuhou, výraznou broží nebo kamínky. Pomocí kamínkového pásu pod prsy pak může přilákat pozornost k dekoltu. Vysoký účes, korunka ve vlasech a podpatky pak vaši postavu ještě opticky protáhnou a tím i zúží.

Svatební šaty pro malé nevěsty

Říká se, že co je malé, to je milé, a nebo také, že na velikosti nezáleží… což je všechno svatá pravda, pokud se nevdáváte za dvoumetrového dlouhána, se kterým byste ráda alespoň na svatebních fotografiích a v očích svatebčanů tvořila vzrůstově harmonický pár. Jak tedy na to, abyste opticky postavu natáhla o pár centimetrů?

Základním pravidlem, alfou a omegou, jsou vysoké podpatky! Pokud se na vysokých jehlách necítíte dvakrát bytelně, pomozte si střevíčky na platformě, pod dlouhou sukní si vašeho pohodlného švindlování ani nikdo nevšimne. Pravidlem číslo dva je vysoký, vyčesaný účes, korunka.

A teď už ke střihu šatů pro malé nevěsty. Střih svatebních šatů by se měl řídit typem postavy, jaký nevěsta má, viz typ jablko, hruška, malá prsa, velká atd. Co se týče pouhého prodloužení postavy, pak by se menší, drobné nevěsty měly vyhýbat příliš bohatým, princeznovským šatům, ve kterých by se mohly ztratit. Obecně pro menší nevěsty platí, že čím užší sukně tím větší terno- úzké střihy dokáží na pohled přidat už dobrých pár centimetrů. Malé, drobné nevěsty se nemusejí bát krátkých svatebních šatů, které dají vyniknout štíhlým nožkám.

Menší ženy by se měly vyhýbat kulatým výstřihům a stojáčkům ke krku. Co jim naopak dodá na výšce, jsou výstřihy do V, které protahují krk. Postavu také prodloužíte, rozdělíte-li ji páskem nebo stuhou. Menším postavám přidá i několik žádoucích centimetrů dlouhá vlečka šatů.

Menší ženy udělají štěstí s empírovým střihem šatů, rovným, pouzdrovým nebo se sukní mírně do A.

Svatební šaty pro vysoké nevěsty

Skoro by se dalo říct, že urostlé, vysoké nevěsty si mohou obléci cokoli a vše jim bude slušet, jenže… Jenže když má nevěsta žirafka vzrůstově podprůměrného ženicha a vůbec všichni svatebčané jsou jí na fotkách po ramena, pak i jinak záviděníhodných pár centimetrů výšky na víc může být handicapem. Co tedy obléci příliš vysoké nevěstě, aby působila žensky a křehce i ve stoje?

Zaprvé: žádné jehly, vysoké podpatky, platformy ani podpatečky! Vysoká nevěsta si může obout balerínky, střevíčky na tzv. kachničce či zcela bez podpatku nebo sandálky. Pravidlo č. 2: nechce-li nevěsta vypadat jako katedrála, neměla by podlehnout vášni pro bohatě nabírané sukně a širokánské spodničky. Za třetí: iluzi antény vyvolá vysoká nevěsta v úzkých šatech s rovnou sukní.

Ideální volbou pro nevěsty, které si přejí ubrat na výšku par čísel, jsou jednobarevné šaty, bez stuh v pase apod. Na vysokých nevěstách báječně vyniknou šaty asymetrických střihů, mořské panny, nesouměrně nabírané a řasené sukně, kulaté výstřihy, stojáčky i tradiční rovné korzety. Vysoké nevěsty se nemusí zastavit ani před šaty s dlouhými rukávy či svatebními šaty ve zkrácené délce ke kotníkům.

Svatební šaty pro těhotné nevěsty

Těhotným nevěstám se obecně radí, počkat s výběrem svatebních šatů co možná nejdéle, kvůli měnící se velikosti. Některé svatební salony nabízejí těhulkám možnost výměny zarezervovaných svatebních šatů za jinou velikost, ale to jsou spíše výjimky. Nechává-li si těhotná nevěsta svatební šaty šít, měla by se se svou švadlenou domluvit na co možná nejpružnějších materiálech a nejflexibilnějších střizích.

Vdává-li se žena v prvních měsících těhotenství, pak její výběr není limitován téměř ničím. Čerstvá těhulka si nakonec může obléci i korzetové svatební šaty, které její požehnaný stav zakryjí. Pozor však na příliš utaženou šněrovačku, která by mohla být miminku nepohodlná!

Nevěsty v pokročilejším stadiu těhotenství, které se již mohou pyšnit zakulaceným bříškem, by měly volit co nejpohodlnější střih svatebních šatů, který jim nebude bránit užít si svatbu, jak se patří. Ideální jsou empírové nebo antické svatební šaty, volně se rozšiřující od prsou dolů. Má-li nevěsta za to, že jí empírový střih šatů nesluší, může sáhnout po šatech s áčkovou sukní do pasu. Těhotné nevěsty se nemusejí bát krajky, naopak, krajka je pružný, elastický materiál, který se hodí lépe, než tvrdé, pevné látky.

Štíhlé těhotné nevěsty si mohou obléci nejen dlouhé, ale i krátké, případně kombinované svatební šaty.