1-2-svatba - Svatební šaty - Svatební šaty do kostela

Svatební šaty do kostela

zrcadlova kapleCírkevní sňatky vycházejí z mnohasetleté tradice, mají své rituály, své zvyklosti a etiketu. Rozhodli jste-li se pro církevní svatební obřad, pak byste s tímto rozhodnutím měli sladit i svou svatební garderobu.  A jak by měly vypadat svatební šaty do kostela? Rozhodně by měly být dlouhé a ve světlých odstínech bílé (ivory, champagne a samozřejmě bílá).

Jaké šaty se nehodí na svatbu v kostele?

Vdáváte-li se v kostele, neměly by být vaše svatební šaty příliš vyzývavé a sexy- vhodné nejsou hluboké výstřihy ani šaty odhalující celá záda.

A co korzetové šaty bez ramínek, hodí se na svatbu do kostela? Ano, máte-li svatbu v kostele, neznamená to, že musíte mít nutně šaty, zakrývající ramena. Ke svatbě v kostele, více než ke kterékoli jiné patří závoj, kterým můžete po dobu obřadu sofistikovaně překrýt ramena a holé paže.

Musí mít nevěsta závoj?

Jak bylo již řečeno, církevní sňatky vycházejí z dlouholeté tradice a k té mimo jiné patří i závoj pro nevěstu. Závoj je symbolem nevinnosti, čistoty a skromnosti nevěsty.

Podle tradic by měl svatební závoj překrývat nevěstinu tvář až do okamžiku prvního novomanželského polibku, kdy jej smí novomanžel zvednout a svou ženu políbit. Zvednutí závoje, odkrytí tváře nevěsty a její políbení je symbolem, že žena patří právě tomuto jedinému muži. V minulosti měl svatební závoj ochránit nevěstu před zlými duchy, kteří mohou posednout duši svobodných dívek.

Svatební závoj se stal nezbytným doplňkem nevěst. Ačkoli v dnešní době volí některé nevěsty namísto závoje i jiné doplňky a vlasové ozdoby, např. živé květiny, čelenky, korunky, což se sice nepříčí svatebnímu bontonu, do kostela závoj k nevěstě patří a měla by jej mít.

Šaty s vlečkou

V kostele skvěle vyniknou svatební šaty s dlouhou vlečkou- od dvorního typu (1m), po kostelní (1,5m), katedrálovou (2m) či královskou délku vlečky (3-5m). Tyto šaty pak vypadají v kostelní uličce velmi efektivně a báječně vyniknou na fotkách.

Vybíráte-li svatební šaty, měli byste mít představu, kde se bude svatební obřad konat a tomu i stylově přizpůsobit svůj svatební oděv. Plánujete-li svatbu v honosném chrámu, můžete směle popustit uzdy okázalosti a zvolit bohatě zdobené šaty s katedrálovou vlečkou. Tytéž šaty však mohou působit nepatřičně v prosté kapli.