1-2-svatba - Svatební šaty - Svatební šaty- civilní sňatek

Svatební šaty- civilní sňatek

Rozhodli jste-li se pro civilní sňatek, pak jsou vaše možnosti výběru svatebních šatů o něco větší než v případě církevního sňatku. Civilní sňatky nejsou svázány s tolika zvyky a pravidly jako sňatky církevní a tak i výběr šatů, které si k civilnímu sňatku oblečete, záleží jen na vašem vkusu a stylu vaší svatby.

Co si obléci na civilní svatbu?

„Snoubenci by měli být při civilním obřadu čistě a slavnostně ustrojeni.“ říká asi jediné pravidlo, kterým by snoubenci měli řídit svůj výběr šatů. Jsou tací, pro které je slavnostním ustrojením kostým „berušky“, upíra, či třeba postavy z Hvězdných válek. V takovém případě je lepší na svůj vkus předem upozornit oddávajícího úředníka, aby se nastalo, že jej karneval v obřadní síni zaskočí a snoubence tak neoddá.

Nechme však stranou všechny upíří a vesmírné svatby a podívejme se na reálné možnosti, jak se obléct na civilní svatbu? Nevěsty mají nepřeberné množství možností, od nejrůznějších střihů a barev svatebních šatů, krátkých i dlouhých šatů, kalhotových kostýmků atd.

K civilnímu svatebnímu obřadu může přijít nevěsta v klasických dlouhých bílých, v krátkých svatebních šatech či v kombinovaných, které jsou vpředu krátké a vzadu dlouhé. Co se týče barvy svatebních šatů, pak především bílá a její odstíny ovládly i civilní svatby. K dalším oblíbeným barvám patří růžová, červená a překvapivě i černá, viz barevné svatební šaty!

Svatební šaty k civilnímu obřadu mohou být odvážnější než šaty do kostela. Nevěsty si mohou obléci šaty s větším výstřihem či s odhalenými zády. Nezapomínejte však na to, že svatba je slavnostním, vážným okamžikem- není tedy zrovna žádoucí, vypadat jako královna diskoték.

Svatba na úřadě- co si obléci

Chystáte-li svatbu na úřadě, můžete si obléci jak střídmé elegantní šaty, koktejlky, kalhotový kostýmek, sukni s halenkou, tak samozřejmě i klasické svatební šaty. Až budete vybírat svatební šaty, myslete na to, do jaké míry je obřadní místnost a budova úřadu slavnostní a spirituální a tomu přizpůsobte i styl svého svatebního oděvu. Nevěsta s pětimetrovou vlečkou a katedrálovým závojem přes obličej se do strohé obřadní místnosti na městském úřadě dvakrát nehodí. Neznamená to však, že se musíte vzdávat vysněných dlouhých bílých šatů! Pouze však kroťte délku vlečky a závoje.

Šaty na zámeckou svatbu

Plánujete-li civilní obřad na zámku, pak při výběru svatebních šatů můžete popustit uzdy své fantazii na maximum. Na zámeckou svatbu si můžete obléci jak krátké svatební šaty, tak i dlouhé s vlečkou a třímetrovým závojem. V zámeckém prostředí skvěle vyniknou bohatě zdobené, nabírané šaty alá princezna. Bát se nemusíte ani barevných kombinací- např. červeno-bílých šatů, černo-bílých atd. Honosné prostředí zámku je jako stvořené pro okázalé šaty, nebojte se jich!

Šaty na venkovní svatbu

Chystáte venkovní svatební obřad na zahradě, v parku nebo v lese a trápí vás otázka, co si obléci? Váš výběr svatebních šatů by se měl řídit především pravidlem, dodržení jednotného stylu. Na zahradě nebo v lese může vypadat nevěsta v princeznovských šatech poněkud nepatřičně, zatímco v zámecké zahradě už bude její výběr působit harmoničtěji.

Co tedy na sebe na venkovní svatbu na louce, v lese nebo na zahradě? Velmi efektivně a romanticky působí nevěsty v jednoduchých, hladkých dlouhých bílých šatech, ozdobené např. květinovým věnečkem ve vlasech a s kyticí lučního kvítí. Protiví-li se vám tedy představa nevěsty- princezny, pak nevěsta- lesní/luční víla by mohla být tím pravým pro vás!

Svatební šaty na pláž

A jaké šaty obléci na plážovou svatbu v exotickém ráji? Ač to zní jakkoli neromanticky, buďte při výběru svatebních šatů na pláž praktické. Představa princezny s bohatými šaty při západu slunce může znít sice lákavě, vezměte však v úvahu místní teplotu, při níž se budete potit v několika vrstvách sukní. Totéž platí i pro ženichovo oblečení, který si na plážovou svatbu většinou neobléká to samé do kostela. Snažte se tedy ustrojit se nejen vhodně k danému místu, ale i abyste se hodili k sobě a na fotkách nevypadali, že se na svatbě ten druhý ocitl jen náhodou, nebo že k vám nepatří.

Ideální volbou na plážové svatby jsou jednoduché, krátké nebo dlouhé, bílé, lehké, vzdušné šaty bez spodnic. Svatební šaty na pláž nemusejí být v kuse hladké, ale mohou mít zdobený vršek volánky či třeba krajkou.

A jaké střihy svatebních šatů na pláž vítězí? Empírové šaty, asymetrické, antické šaty na jedno rameno, svatební šaty s holými zády či se zavazováním za krkem. Plážové nevěsty se mohou ozdobit tropickými květy ve vlasech či věnci z živých květin.