1-2-svatba - Svatební svědci - Co má za úkol svatební svědek, co se od něj očekává?

Co má za úkol svatební svědek, co se od něj očekává?

Hlavním a oficiálně jediným úkolem svatebního svědka je dostavit se včas ke svatebnímu obřadu s platnou občankou a po skončení podepsat úřední lejstro. K tradičnímu úkolu svatebního ženichova svědka patří pronesení přípitku novomanželům.  Lpíte-li na tradici a dodržení etikety,  vyberte si za svědka raději toho, komu přednesem svatebního projevu nezaděláte na žaludeční vředy. Přípitek/Projev svatebního svědka přichází na řadu až po projevu nevěstina otce. Více o tom, jak by měla svatební řeč svědka vypadat se dočtete zde.

Tím, že si snoubenci za svědky volí své nejbližší přátele či příbuzné doufají, že s nimi budou sdílet jejich nadšení, pomáhat jim s organizováním svatby, výběrem šatů atd. atd. Úlohou svědka však není být zábavný organizátor, pravá ruka snoubenců a u toho ještě nadšeně plánovat barvu ubrousků na svatební tabuli. To lze očekávat od skutečně dobrého přítele/přítelkyně, ale ne automaticky každého, komu úlohu svědka svěříte. Domluvte se proto dopředu se svým svědkem/svědkyní na tom, co si od její role slibujete a jak si představujete, že se bude na svatbě podílet- vyhnete se tak případnému rozčarování.

Někteří svatební svědci se rádi podílejí na plánování svatby, pomáhají nevěstě/ženichovi s výběrem šatů, pořádají rozlučkové večírky se svobodou, přebírají na sebe některé části organizování svatby- rozvoz hostů, pohoštění a zábava hostů během fotografování novomanželů, výroba svatebních novin, organizování svatebních her a zvyků. Svatebnímu svědkovi můžete svěřit hlídání kabelky či některých drobností, bez kterých se neobejdete, můžete jej pověřit donesením snubních prstýnků k oltáři a nebývá výjimkou, má-li některý ze svědků řeč před přípitkem.