1-2-svatba - Svatební zvyky a tradice - Vypouští bílých holubic

Vypouští bílých holubic

naši holoubciKdo by neznal úsloví, “být jako dvě hrdličky”! Není divu, že tito elegantní opeřenci mají na romantických svatbách své místo. Pár bílých hrdliček na svatbě má symbolizovat čistotu, věrnost a oddanost. Novomanželé jim jejich vypuštěním darují svobodu, kterou právě sami pozbyli. Navíc se praví, že letí-li holubi stejným směrem, čeká manžele dlouhý společný život. Rozlétnou-li se však každý jinam, pak se i cesty manželů rozejdou.

Zdá se vám příliš riskantní vložit manželské štěstí novomanželů na křídla holubů? Nebojte se! Holubi, kteří se k těmto účelům používají nejsou ledajací holubi, ale vycvičení, poštovní holubi. To znamená, že jejich cesty jsou tedy téměř vždy stejné a šťastná společná cesta novomanželů životem je tímto pojištěna!

Kde sehnat bílé holuby na svatbu?

Zajímá vás, kde se dají obstarat bílí svatební holubi? Pocházíte-li z venkova, pak vám párek poštovních bílých holoubků může půjčit místní chovatel holubů. Ve městě je situace o něco složitější. Párek bílých holubic na svatbu si můžete zarezervovat a vypůjčit v některém z mála svatebních salonů, které tuto službu nabízejí- zprostředkovávají chovatelům. K páru bílých holoubků vám chovatel i svatební studio za menší poplatek/zálohu půjčí i klícku, kterou si můžete ozdobit třeba mašličkami z organzy.

Kolik stojí pár bílých holubů na svatbu?

Cena svatebních holubiček se liší podle toho, půjčujete-li si je přímo od chovatele či přes svatební salon. Zatímco na venkově, od chovatele holubů si lze vypůjčit dva holubi v ceně do pěti set korun,  ve městě si za párek holubic připlatíte i trojnásobek, tedy minimálně 1500 Kč.

Jak to celé probíhá, od vypůjčení až po vypuštění holubic?

Plánujete vypůjčit sobě nebo svým přátelům svatební holoubky, ale nevíte, jak to zorganizovat, jak to vlastně celé probíhá? Budete-li si půjčovat pár hrdliček ze svatebního salonu, pak je nutné nejprve se na jejich vypůjčení domluvit, alespoň týden dopředu a zarezervovat si určitý den, (nejčastěji den svatby nebo večer před tím), kdy si je vyzvednete. Holoubky dostanete v krabici a k nim, pokud máte zájem, ještě ozdobnou klec, do které je přendáte těsně před obřadem, aby ji holoubci nestačili do kýžené chvíle “znehodnotit”. Po svatebním obřadu někdo z přítomných hostů, (nejlépe někdo, kdo to umí se zvířaty), holoubky z klece vyndá a vloží je novomanželům do rukou. Ti je pak v jednu chvíli vypustí a sledují směr, jakým se oba holoubci vydají.