Zatahování
Svatební zatahování patří mezi nejčastější (nejen) české svatební zvyky. Zatahování má v různých krajích, ale i profesních/hobby odvětvích různé podoby. Nevíte, co je to svatební zatahování? V zásadě lze říct, že cílem zatahování je postavit novomanželům do cesty z obřadu nějakou překážku, ideálně tematickou a nechat novomanžele, posilněné svatebním slibem sdílení dobrého i zlého, poprat se s jejím zdoláním. Mírnější varianty zatahování připouštějí variantu “vykoupení se ze splnění úkolu”, ale častěji se musí novomanželé podrobit společné zkoušce zručnosti a spolupráce.
Kdy a jak se na svatbě zatahuje?
Čas na svatební zatahování přichází tradičně po svatebním obřadu při odchodu z kostela. Není však výjimkou, zejména na venkovských veselkách, že se zatahuje i vícekrát, např. už při cestě na svatební obřad, na cestě z obřadu, před restaurací.
Jak bylo již řečeno, zatahování na svatbě znamená políčení překážky do cesty novomanželům. Druh této překážky se liší podle toho, jedná-li se o svatbu vodáků, cyklistů, slavná jsou hasičská zatahování, ale třeba i zatahování od kamarádů “z mokré čtvrti”, rozumějte z hospody. K nejtypičtějším a nutno dodat k nejméně oblíbeným podobám zatahování patří uvazování koule u nohy ženicha, nasazení chomoutu a vybavení nevěsty bičem. Častou podobou zatahování je šňůra, ozdobená pentlemi, lahvemi, přivázanou panenkou, atd. která se natáhne novomanželům přes cestu. Ti mají pak dvě možnosti, jak překážku zdolat: buď pořadatele zátahu uplatí nebo musí ženich nevěstu přes špagát přenést. Jiným druhem svatebního zátahu je kláda, natažená přes cestu, kterou musí novomanželé společnými silami jednou pilkou přepilovat. K typickým zátahům, zejména hasičským, patří hořící papírová chaloupka v cestě, kterou musí novomanželé uhasit tak, že jeden pumpuje vodu a druhý kropí. Cyklistům pak lze připravit zátah v podobě slalomu, který musejí oba na kolech projet. Dalším tipem na svatební zatahování je nastavení klády a trakaře, na kterém musí ženich svou nevěstu převézt na druhý konec klády.
Jak a čím se vyplatit ze zatahování?
Někdy je zatahování na svatbě o společném plnění úkolu, jindy jde hlavně o příspěvek mládencům a přátelům, kteří zátah připravili, aby se na účet novomanželů/ženicha napili. V některých krajích je zvykem při zatahování rozhazovat drobné penízky pro kolem stojící děti, jindy se dávají peníze nebo láhev alkoholu přímo pořadatelům zatahování.
Ptáte se, jaký je důvod vyplácení se ze zatahování? Jednat vyplacení se ze zátahu můžeme chápat jako fant, sankci za nesplnění úkolu. Uplácení přátel při zatahování lze chápat i jako příspěvek “osiřelým” kamarádům, kteří přišli o svobodného kamaráda, o kterého se teď budou muset dělit s manželem/manželkou.
Musí se na svatbě zatahovat?
Svatební zatahování patří k nejrozšířenějším, nejznámějším ale i nejrozporuplnějším svatebním tradicím. Jsou takové páry snoubenců, pro které by veselka bez zatahování byla neúplná a tak celí nadšení očekávají, s čím se jejich přátelé vytasí. Na druhou stranu jsou i tací snoubenci, kteří si bez svatebního zatahování dovedou svou svatbu docela dobře představit a co víc, vyloženě si jej nepřejí. Takovým párům raději žádná překvapení nechystejte, každý si svou svatbu představuje jinak a má právo na to, aby tento byl podle jeho představ a tak by se i Váš sebelépe myšlený fór nemusel setkat s pochopením.
Jak se vyvléct ze zatahování?
Obáváte se, že ani Váš striktní zákaz svatebního zatahování Vás nezachrání před potupným nasazováním chomoutu či přivazování koule k noze? Pokud ve Vás představa podobných svatebních legrácek vyvolává stavy panické hrůzy a děsu, pak nezbývá, než si připravit plán, jak se ze svatebního zátahu vtipně a elegantně vykroutit.
Způsobů, jak se nenechat zatáhnout do svatebního zatahování je několik. Na Vás je, vybrat takový, abyste ze situace vybruslili bez toho, aniž byste vypadali jako nudní patroni, co zkazí každou legraci, případně hysterici. Takže, jak na to?
Zaangažujte svatebního svědka
Jistě budete souhlasit, že není vhodné, aby se novomanželé dohadovali s přáteli, kteří pro ně připravili zátah, že to dělat nechtějí a nebudou. Takové situace akorát otráví nejen novomanžele a kamarády, ale i ostatní svatební hosty. Jak elegantně z toho ven? Snoubenci se mohou domluvit se svatebním svědkem nebo sourozencem, na tom, co na svatbě chtějí a nechtějí. Tento organizátor a pravá ruka snoubenců pak za ně nepříjemnou situaci vyjedná a kamarádům vysvětlí (klidně i podruhé), co si snoubenci nepřejí.
Zatáhněte přátele/rodiče
Pokud nemáte svatebního organizátora ani jiného mluvčího vašich (ne)přání můžete ze situace vybruslit jinudy. Jak? Až Vám přátelé dají přebalovat panenku opatlanou hořčicí, až se k Vám pohrnou s chomoutem nebo uvidíte plát papírovou chaloupku, obraťte situaci s vtipem ve svůj prospěch a vyzvěte např. kamaráda s partnerem nebo rodiče, aby se úkolu zhostili za Vás. Říct můžete např., že to s miminy ještě neumíte a tak se rádi něčemu novému přiučíte, ať Vám to tedy ten a ta předvedou. Zabránit nasazení chomoutu můžete tím, že se obrátíte na jiný manželský pár a navrhnete jim, aby Vám po letech zkušeností v manželství ukázali, jak se chomout nosí. Stejně tak můžete pobídnout přátele nebo rodiče (zpravidla největšího posměváčka), aby Vám předvedli svou partnerskou spolupráci uhašením chaloupky atp.