1-2-svatba - Svatební cesta - Cestovní doklady po svatbě

Cestovní doklady po svatbě

Máte po svatbě, plánování vaší svatební cesty už začíná nabývat reálných kontur, avšak ejhle, jak to udělat s cestovními doklady po svatbě? Lze vůbec po svatbě vycestovat do zahraničí, když máte veškeré osobní doklady včetně cestovního pasu vydané na staré příjmení za svobodna? Ano, lze a to v následujících situacích:

Hodláte-li záhy po sňatku vycestovat do zahraničí (lhostejno zda do EU či na jiný kontinent) a máte-li cestovní pas, pak si nedělejte žádné starosti. Váš cestovní pas je platný ještě tři měsíce po svatbě! Hodláte-li cestovat na starý cestovní doklad (pozor, musí být stále platný!), pak vyplňte veškeré nutné údaje na letenky, víza apod. na vaše dívčí příjmení a cestujte „jako za svobodna“. Rozhodně si před svatební cestou nepodávejte žádost o vydání nového cestovního pasu, tím by váš starý byl automaticky neplatný a vy jej nemohla použít!

Letíte-li na svatební cestu do vzdálené, exotické destinace pak váš cestovní pas musí být platný ještě 6 měsíců po návratu z dovolené. To znamená, že pokud toto váš starý pas nesplňuje, nezbývá vám, než si nechat vystavit ještě před svatbou nový pas, na staré jméno, i když bude po svatbě platný pouze 3 měsíce. Před svatbou nelze zažádat o vystavení nového cestovního pasu či občanského průkazu na nové jméno!

Pokud nemáte cestovní pas, pak jak jistě víte, můžete cestovat po zemích EU pouze na občanský průkaz. Ten vám po sňatku oddávající znehodnotí ustřižením rohu a tím je považován za neplatný. Čekají-li vás však čerstvě po svatbě líbánky (v EU), pak se lze s oddávajícím dohodnout, aby vám růžek občanky nestříhal, abyste na ni mohla ještě vycestovat. Po návratu si růžek odstřihněte sama. I v tomto případě je nutné vést všechny doklady- letenky, hotelové rezervace atd. na dívčí jméno, abyste předešla případným komplikacím a problémům. Cestujete-li na starou občanku, pak si nepodávejte žádost o vydání nové, v tu chvíli by vaše dosavadní občanka byla neplatná a vy mohla mít problém s ní vycestovat.

Váháte, zda má smysl cestovat na staré doklady, když vás čeká svatební cesta za dva týdny nebo za měsíc po svatbě? Jak dlouho trvá vystavení nového občanského průkazu po svatbě? Jak dlouho budete muset čekat na nový pas?

Dříve, než se vydáte požádat o nový občanský průkaz, musíte mít oddací list, která vám vydá matrika obce, kde jste měli sňatek. Některé, zejména ty méně vytížené matriky, dokáží vydat oddací list takřka do druhého dne, jinde však budete muset čekat i týden a déle. Když máte oddací list, můžete se vydat na obecní úřad zažádat o nový občanský průkaz. Vyřízení této žádosti- zhotovení průkazu trvá standardně 20-30 dní. Expresní vyřízení není v případě občanského průkazu možné! Až teprve poté, co máte občanský průkaz, si můžete zažádat o vystavení nového cestovního pasu. Na ten si standardně počkáte 15-20 dní. Za poplatek 1500 Kč však můžete zažádat o expresní vystavení cestovního pasu.